Pondělí 29. listopadu 2021, svátek má Zina
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Bude se jednat o pravomocích prezidenta Zemana, europarlament si došlápne na Polsko

Senátoři se shodují, že nemají jinou možnost, než aktivovat článek 66 Ústavy foto: ČTK

RANNÍ BRIEFING. Editoři serveru Lidovky.cz pro vás připravili přehled nejočekávanějších událostí dne. Co se bude dít?
  5:00

Politici obou komor mají projednat další postup při předání prezidentských pravomocí během nemoci Miloše Zemana. S představiteli Senátu se sejdou zástupci stran a hnutí, které uspěly v nedávných volbách do sněmovny. Prezident není podle ÚVN momentálně schopen vykonávat žádné pracovní povinnosti.

Kdo bude vládnout? Obě vítězné koalice, které dohromady dávají nadpoloviční počet poslanců Spolu a PirStan, čeká další kolečko rozhovorů ohledně sestavení budoucí vlády. Pětice subjektů se již sešla minulou středu, kdy se domluvila na vytvoření šesti týmů. Ty pracují na programových průnicích. Koaliční dohoda by měla být podle plánů nejpozději hotova do 8. listopadu. 

V úterý odpoledne si členové poslaneckého klubu ANO zvolí zbývající místopředsedy frakce. Na programu je i kontroverzní a kritizovaná návštěva  dosluhujícího předsedy sněmovny Radka Vondráčka (ANO) u Miloše Zemana v ÚVN. Tu šéf hnutí Andrej Babiš označil za chybu.

Turecko vytváří tlak na deset zemí včetně Spojených států, Německa a Francie. Na kobereček si předvolalo jejich velvyslance. Důvodem je výzva k propuštění vězněného filantropa Osmana Kavaly. 

Europarlament věnuje svůj dopolední program debatě s polským premiérem Mateuszem Morawieckým. Náplní jednání bude nedávné rozhodnutí polského ústavního soudu, podle nějž jsou některé části základních smluv EU v rozporu s polskou ústavou. Rozpravy se zúčastní rovněž předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová. 

Autor:

ANALÝZA: Případ Kenosha. Média si napsala vlastní verzi

Premium Půlka Ameriky si udělala z Kylea Rittenhouse, jenž zastřelil dva lidi, vzorovou karikaturu bílého rasisty s puškou, a...

Pět nejčastějších chyb, které Češi dělají v penzijním spoření

Premium Ve starém „penzijku“ si na důchod spoří více než tři miliony Čechů a v nových fondech už přes 1,3 milionu lidí. Stát...

Strach se do lidí pouští jako jed. Horší než covid je hysterie, říká herec Dušek

Premium Je hercem, režisérem, scenáristou, moderátorem. Renesančního ducha zřejmě Jaroslav Dušek zdědil po svém rodu s modrou...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat