6. dubna 2017 6:00 Lidovky.cz > Zprávy > Briefing

Čekání na ČNB. Praskne kurz koruny už dnes?

Donald Trump na tiskové konferenci. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Donald Trump na tiskové konferenci. | foto: Reuters

Pustí Česká národní banka sevření kurzu koruny? Může se to stát. Co se určitě dnes odehraje, bude schůzka amerického prezidenta Donalda Trumpa s čínským protějškem Si Ťin-pchingem.

Hypoteticky už dnes by mohla rada České národní banky na svém pravidelném jednání odhlasovat zrušení kurzového závazku nenechat posílit kurz pod 27 korun za euro. Na posledním měnovém zasedání rady ČNB guvernér Jiří Rusnok oznámil, že banka může intervence ukončit kdykoliv.

„Počínaje příštím měsícem (dubnem) je možné opuštění kurzového závazku na jakémkoliv jednání bankovní rady. Výsledek rozhodnutí zveřejníme bezprostředně,“ uvedl Rusnok. Tlak na ČNB přitom roste. Podle odhadů musela banka jen v březnu kvůli tlaku spekulantů nakoupit eura za více než 400 miliard. Jen pro srovnání, intervence za celý loňský rok činily 455 miliard korun.

Menší část řidičů autobusů bude dnes stávkovat, stane se tak zejména v Jihomoravském kraji. Protest se bude patrně konat i přes horečnou snahu vlády, která ve středu pozdě večer vyčlenila na platy řidičů autobusů 420 milionů korun z rozpočtové rezervy.

Poprvé tváří v tvář spolu dnes mají jednat lídři dvou největších ekonomik světa – nový americký prezident Donald Trump a jeho čínský protějšek Si Ťin-pching. Pro oba je tato schůzka také šancí ukázat se doma v pozitivním světle.

Dál se budou vyvíjet šetření chemického útoku v Sýrii i teroristického útoku v Petrohradu.

Bude pokračovat soud v údajném zmanipulování zakázek Nemocnice na Homolce. Společně s bývalým šéfem nemocnice Vladimírem Dbalým čelí obžalobě dalších šest lidí. Dbalý se snaží znevěrohodnit své zápisky.

A bude se čistit Vltava. Alespoň v Praze u nábřežní zdi na náplavce Rašínova nábřeží. Za účasti odborníků, potápěčů a speciální techniky.

Lidovky.cz

Najdete na Lidovky.cz