3. září 2018 6:00 Lidovky.cz > Zprávy > Briefing

Děti vyrazí po prázdninách do školy. V Německu padne verdikt nad Afgháncem obviněným z vraždy

Prezident Miloš Zeman. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Prezident Miloš Zeman. | foto: ČTK

PRAHA Začíná školní rok a po celé zemi se ve školách objeví množství politiků. Německý soud vynese rozsudek nad uprchlíkem z Afghánistánu, který měl zavraždit svou bývalou přítelkyni.

Řada politiků vyrazí do škol, aby zahájila školní rok. Měsíc před komunálními volbami se zjevně jedná o vítanou možnost se ukázat, takže řada starostů a hejtmanů se postaví před nové prvňáky.

Prezident republiky Miloš Zeman s manželkou Ivanou Zemanovou navštíví Základní školu T. G. Masaryka v Praze na Bílé Hoře. Zahálet nebude ani Zemanův předchůdce Václav Klaus, ten přivítá školní rok s dětmi v jihočeské Mladé Volžici.

Odtamtud se Klaus vydá do Sezimova Ústí, kde ve 14.00 uctí památku druhého československého prezidenta Dr. Edvarda Beneše a připomene 70. výročí jeho úmrtí. Předběhne ho ovšem premiér Andrej Babiš a jihočeská hejtmanka Ivana Stráská, ti přijedou k Benešově vile na pietní akt na 11. hodinu.

Německý soud vynese rozsudek nad uprchlíkem z Afghánistánu, který podle obžaloby loni v prosinci v obci Kandel zřejmě ze žárlivosti ubodal svou 15letou bývalou přítelkyni. Pochyby o věku obžalovaného vedly v Německu k debatám o zjišťování skutečného věku uprchlíků. Verdikt přichází v čase, kdy panuje ve východoněmeckém městě Chemnitz napjatá atmosféra poté, co dva muži původem z Iráku a Sýrie ubodali německého občana a extrémní pravice pořádá ve městě v reakci násilné demonstrace. Proti extrémistům se bude v pondělí konat v Chemnitzu pod heslem Wir sind mehr (Nás je víc) koncert.

V Praze začíná dvoudenní 25. zasedání skupiny V4, která bude reprezentovat zaměstnance obchodu ČR, Slovenska, Polska a Maďarska. Tématem bude efektivní komunikace odborů v obchodě s potravinářskými i nepotravinářskými nadnárodními řetězci.

Nejvyšší kontrolní úřad zveřejní výsledky kontroly, jejímž cílem bylo prověřit, zda pořizování materiálu, zboží a služeb fakultními nemocnicemi probíhá v souladu s právními předpisy a zda je účelné a hospodárné. Jednalo se o Fakultní nemocnici v Motole, Ústřední vojenskou nemocnici, Vojenskou fakultní nemocnici Praha a Fakultní nemocnici Brno. Dále prověřovali, zda ministerstvo zdravotnictví a ministerstvo obrany plní roli zřizovatele fakultních nemocnic. Kontrolovaným obdobím byly roky 2014 až 2016.

Pokračuje přehlídka Mercedes-Benz Prague Fashion Week, která představí kolekce módních návrhářů a značek na sezonu jaro/léto 2019. Sólisté Baletu Národního divadla Ondřej Vinklát a Marek Svobodník vytvoří speciální choreografii k módní přehlídce návrhářky Zuzany Kubíčkové, která se bude konat od 18:00 v Rudolfinu.

Lidovky.cz

Najdete na Lidovky.cz