Čtvrtek 8. června 2023, svátek má Medard
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Události

Vysokoškolští učitelé chystají protestní pochod „Hodina pravdy“, MOV bude řešit status Rusů a Bělorusů

Hodina pravdy, protest vysokoškolských pedagogů, Filozofická fakulta UK, příprava na protest (plánovaný na 28. března). Kajetán Holeček ukazuje transparenty a hesla, které během víkendu přichystali. foto:  Petr Topič, MAFRA

RANNÍ BRIEFING. Editoři serveru Lidovky.cz pro vás připravili přehled nejočekávanějších událostí dne. Co se bude dít?
  5:00

V 15.00 začne protestní pochod vysokoškolských učitelů k soše T. G. Masaryka (Hradčanské náměstí) nazvaný Hodina pravdy, v němž chtějí upozornit na podle nich nedůstojné podmínky humanitních a společenskovědních oborů. Pedagogové zvláště z filozofických fakult avizovali, že vyhlásí stávku, pokud vláda do 28. března adekvátně nezareaguje na jejich požadavky.

Ministr školství Vladimír Balaš (STAN) navštíví při příležitosti Dne učitelů základní školu v pražských Horních Počernicích, kde si prohlédne její prostory a bude debatovat se žáky a pedagogy.

Městský soud v Praze pokračuje v projednávání kauzy rozdělování sportovních dotací na ministerstvu školství. Mezi obviněnými je bývalý šéf českého fotbalu Miroslav Pelta či někdejší náměstkyně ministerstva Simona Kratochvílová.

Od 17.00 hodin se odehraje šestý zápas čtvrtfinálové série hokejové extraligy mezi Třincem a Spartou. Oceláři mají první mečbol k postupu mezi nejlepší čtyřku, kde už čekají Pardubice, Hradec Králové a po včerejšku také Vítkovice.

Ve švýcarském Lausanne proběhne zasedání výkonné rady Mezinárodního olympijského výboru, jež by měla jednat o statusu ruských a běloruských sportovců.

Ve Valdštejnském paláci se uskuteční akce Dnes jsem jako Senátor – studentská simulace jednání v Senátu. Pořádá senátní výbor pro vzdělávání, vědu, kulturu, lidská práva a petice ve spolupráci s Nadačním fondem Modrá rybka.

Briefing ke konferenci Dopady sexualizovaného a domácího násilí, kterou pořádá senátní výbor pro sociální politiku ve spolupráci s organizací Bez trestu (v tiskovém centru). Zahájení konference ve 13:00. Úvodní slovo pronesou předsedkyně sociálního výboru Miluše Horská (KDU-ČSL) a soudkyně Evropského soudu pro lidská práva Kateřina Šimáčková.

Německý kancléř Olaf Scholz vystoupí s projevem na konferenci o inovacích pro dopravu, zdravotnictví a udržitelnou energetiku.

Francouzské odborové svazy svolaly další den demonstrací a stávek proti reformě důchodového systému.

Americká viceprezidentka Kamala Harrisová je v rámci cesty po Africe na návštěvě Ghany; do 29. března. Poté zamíří do Tanzanie a Zambie.

Ruská kosmická loď Sojuz M-22 se od Mezinárodní vesmírné stanice (ISS) vrátí bez posádky na Zemi. Plavidlo loni poškodil mikrometeorit, který způsobil únik chladící kapaliny.

Autoři: ,

BOOM! Získejte vibrační kuličky na posílení pánevního dna
BOOM! Získejte vibrační kuličky na posílení pánevního dna

Potřebujete posílit pánevní dno, ale nemáte čas na aktivní cvičení? Značka BOOM představila Pulzační a vibrační kuličky, které aktivně posilují...