Sobota 7. prosince 2019svátek má Ambrož, Benjamin 6 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
13. března 2018 6:25 Lidovky.cz > Zprávy > Briefing

Petice dostane ke stolu obránce i odpůrce protikuřáckého zákona. Jak se bude jezdit na Žižkově?

Petici pro změnu protikuřáckého zákona podepsaly desítky tisíc lidí | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Petici pro změnu protikuřáckého zákona podepsaly desítky tisíc lidí | foto: Anna Vavríková, MAFRA

Odpůrci kouření i jeho zastánci budou ve sněmovně jednat o petici žádající změnu protikuřáckého zákona. Tu podepsalo přes 60 tisíc lidí. Budeme také sledovat, jak se radnice i policie vypořádají s kolabující dopravou na pražském Žižkově.

- Prezident Miloš Zeman přijme pověřovací listiny od nových velvyslanců v ČR. Jsou jimi velvyslankyně Jihoafrické republiky Naomi Misholiová, velvyslanec Spojeného království Velké Británie a Severního Irska Nicholas Archer, velvyslanec státu Katar Saúd bin Abdar Rahmán Sání a velvyslanec Namibijské republiky Andreas Guibeb.

- Sněmovní a petiční výbor bude na veřejném projednání řešit petici za změnu protikuřáckého zákona. „Petenti uvedli jako hlavní důvod pro změnu tzv. protikuřáckého zákona neodůvodněný zásah do svobody občanů a současně upozorňovali i na zmaření investic tisíců majitelů barů a restaurací,“ stojí ve zprávě poslaneckého výboru. Minulý měsíc měla petice podpisy přes 60 tisíc lidí. Ti usilují o to, aby hospodští mohli pro kuřáky vyčlenit oddělené místnosti. Na veřejném slyšení se sejdou strany dotčené tématem. U jednoho stolu tak naproti sobě zasednou třeba zástupci ministerstva zdravotnictví a obránci tabáku.

- Budeme sledovat situaci na pražském Žižkově, kde po uzavření Husitské ulice kolabovala doprava. Radnice přislíbila, že bude situaci řešit s pomocí policie. 

- Uskuteční se schůze dvou sněmovních komisí zabývajících se bezpečnostní problematikou. Zasedne jednak komise pro kontrolu činnosti Národního bezpečnostního úřadu a komise pro kontrolu činnosti Bezpečnostní informační služby.

- Premiér Andrej Babiš a členové vlády navštíví Liberecký kraj. Čeká je prohlídka bývalého vojenského prostoru Ralsko, jednání se členy rady Libereckého kraje nebo prezentace prvního podnikatelského inkubátoru Libereckého kraje. Ministr životního prostředí Richard Brabec a ministr průmyslu a obchodu Tomáš Hüner budou se zástupci kraje jednat o vlivu hnědouhelného dolu Turów v Polsku na české území. 

- Odvolací Vrchní soud v Praze projedná případ Jiřího Kiliana, který se loni podle nepravomocného rozsudku pokusil zavraždit náhodně vybraného seniora v jeho bytě v pražské Ruzyni.  Muž tvrdil, že jej na místo činu poslaly halucinace, konkrétně hlas mrtvého děda. První verdikt ho nepravomocně poslal na 7 let do vězení.

- Opět se uskuteční hodinový protest řidičů čtyř pražských dispečinků taxislužeb, budou jezdit kolem budovy magistrátu. Chtějí hlavní město přimět, aby plně využívalo možnosti postihu řidičů, kteří jezdí pro alternativní přepravce typu Uber a Taxify. Taxikáři takto protestují každodenně od 5. března.


- Budeme sledovat situaci ve Velké Británii, kde úřady vyšetřují otravu bývalého ruského tajného agenta Sergeje Skripala a jeho dcery. V pondělí britská premiérka Theresa Mayová označila za vysoce pravděpodobné, že za otrávení Skripala a jeho dcery v anglickém Salisbury je zodpovědné Rusko. Kvůli podání vysvětlení, jak se dostala nervová látka vyráběná v Rusku do Británie, byl podle ní už předvolán ruský velvyslanec v Londýně. Pokud Moskva případ věrohodně nevysvětlí, bude to Británie považovat za „nezákonné užití síly“ na svém území.

- Britský ministr financí Philip Hammond přednese „jarní“ zprávu o státním rozpočtu. Oznámí také pravidelnou prognózu ekonomického vývoje a měl by mluvit o dopadech brexitu na britské finance.


- Na plenárním zasedání čínského parlamentu by měly být představeny změny v podobě vlády, včetně vytvoření nového ministerstva energetiky. Není ale jasné, zda budou ihned zveřejněny.  V neděli zasedání schválilo změnu ústavy, z níž bude vyškrtnuta klauzule omezující výkon funkce prezidenta na deset let. Podle očekávání hladce prošel návrh Čínské komunistické strany, který posílí pozici současné hlavy státu Si Ťin-pchinga. Ten bude moci nyní vládnout neomezeně.

- Budeme sledovat vývoj politické krize na Slovensku po vraždě novináře Jána Kuciaka. Ve 13.00 začíná pravidelná schůze sněmovny, první po vypuknutí krize uvnitř vládní koalice.  Kvůli vraždě novináře v pondělí ohlásil rezignaci slovenský ministr vnitra Robert Kaliňák (Smer-SD). Stal se tak druhým ministrem kabinetu premiéra Roberta Fica, který po dvojnásobné vraždě oznámil rezignaci. Před několika týdny ve funkci skončil ministr kultury a Kaliňákův stranický kolega Marek Maďarič.

- Americký prezident Donald Trump navštíví stát Kalifornie. Mezi jiným si na hranicích s Mexikem prohlédne návrhy, jak by mohla vypadat zeď, kterou chce na hranicích vybudovat. Očekávají se protesty proti prezidentově návštěvě. 

Lidovky.cz
Premium

Sprcha pro osm lidí: jak to vypadalo na Epsteinově ranči na dělání dětí

Ranč Zorro pedofilního milionáře Jeffreyho Epsteina v poušti v Novém Mexiku,... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Kdyby zdi mohly mluvit. Přinášíme exkluzivně snímky přepychového ranče, kam americký finančník Jeffrey Epstein svážel...

Premium

Je sexting nevinná hra nebo nevěra? Pánové jsou tolerantnější než dámy

Sexting | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Generace našich rodičů tohle řešit nemusela. Měli poměrně jasno a věděli, co je a není zahýbání. Moderní technologie...

Premium

Den, kdy přepadli Mekku. V roce 1979 se zrodil moderní islámský středověk

Členové saudských speciálních sil během zásahu ve Velké mešitě v Mekce. (1979) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Před 40 lety se stalo „11. září“ islámu. Aby saúdský král mohl pobít ozbrojence okupující posvátnou mešitu v Mekce,...