17. srpna 2018 6:00 Lidovky.cz > Zprávy > Briefing

Pohřeb třetího vojáka a vzpomínka na teror v Barceloně

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 0Diskuse
Desátník Patrik Štěpánek byl jedním z tří českých vojáků, kteří zahynuli 5.... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Desátník Patrik Štěpánek byl jedním z tří českých vojáků, kteří zahynuli 5.... | foto: Armáda ČR

V Plzni pohřbí třetího vojáka z Afghánistánu Patrika Štěpánka, v Barceloně si připomenou rok od teroristických útoků, které si vyžádaly 16 obětí, a Vietnam se chystá na příchod tropické bouře Bebinca.

Třetí pohřeb. Na dnešní 13. hodinu je naplánován pohřeb Patrika Štěpánka, posledního z trojice českých vojáků, kteří zemřeli v Afghánistánu po útoku sebevražedného atentátníka. Pohřebního ceremoniálu v plzeňském kostele Panny Marie Růžencové se zúčastní náčelník generálního štábu Aleš Opata i ministr obrany Lubomír Metnar.

Československý Vogue. Dnes vychází první číslo české mutace legendárního módního časopisu Vogue. Československá verze je již 24. mutací časopisu, který je označován za módní bibli. Od dneška zároveň bude otevřena v Uměleckoprůmyslovém muzeu výstava nazvaná První vydání Vogue Czechoslovakia.

Medaile pro vojáky. V pravé poledne se na pražském Vítkově uskuteční slavnostní nástup vojáků po návratu ze zahraničních operací. Medaile Za službu v zahraničí převezmou vojáci, kteří působili v Afghánistánu, Iráku, na území Kosova a na velitelstvích misí EU NAVFOR SOMALIA ve Velké Británii a NAVFOR-MED v Itálii. Mezi oceněnými budou i příslušníci misí OSN UNDOF a MINUSMA, jejichž působištěm bylo území Afriky – Golanské výšiny a Mali. Nástupu se zúčastní ředitel Společného operačního centra Jiří Verner, náměstek ministra obrany Jakub Landovský, poslankyně Jana Černochová a další hosté.

Oběti pod sutinami? I dnes bude pokračovat odklízení sutin po pádu části dálničního mostu v italském Janově. Záchranáři nečekají, že pod sutinami najdou další přeživší, ačkoliv odhadují, že mohou najít ještě deset až dvacet obětí. Podle zpřesněné bilance policie ze čtvrtečního rána při neštěstí zahynulo 38 lidí a 15 bylo zraněno, z toho většina byla v kritickém stavu.

Pákistánský premiér. Pákistánský parlament dnes volí premiéra. Favoritem je vítěz voleb Imran Chán, vůdce Hnutí za spravedlnost (PTI). V Islámábádu bude ve stejný den pokračovat soud s Češkou, která byla letos v lednu zadržena v zemi s devíti kilogramy heroinu.

Vzpomínka na teror v Barceloně. Španělský král Felipe VI., premiér Pedro Sánchez a další představitelé státu se dnes dopoledne zúčastní pietní akce u příležitosti prvního výročí teroristických útoků, které si loni v Barceloně a Cambrils vyžádaly 16 obětí - k útokům se tehdy přihlásila organizace Islámský stát. Krátce před oficiálním pietním aktem se koná v jiné části barcelonské třídy La Rambla vzpomínka organizovaná separatisty, kteří chtějí také protestovat proti králi. Odpoledne se u katalánské věznice v Lledoners koná demonstrace separatistů za propuštění vězněných katalánských exministrů.

Tropická bouře ve Vietnamu. K vietnamské pevnině má dnes dorazit tropická bouře Bebinca, která by mohla způsobit povodně a sesuvy půdy. Vietnamská armáda je v pohotovosti, země je připravena na evakuaci obyvatel z ohrožených oblastí.

  • 0Diskuse
Petr Vnouček

Autor

Petr VnoučekPetr.Vnoucek@lidovky.czČlánky

Najdete na Lidovky.cz