13. dubna 2017 6:00 Lidovky.cz > Zprávy > Briefing

Policisté mají pohotovost, začínají velikonoční prázdniny

Papež František zdraví davy, křížová cesta může začít | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Papež František zdraví davy, křížová cesta může začít | foto: Reuters

PRAHA Co přinesou Velikonoce? Policisté chystají množství kontrol na silnicích a zvyšují ostrahu „měkkých cílů“.

Dnes je Zelený čtvrtek a dětem začínají velikonoční prázdniny. Křesťané si připomínají Kristovu poslední večeři s apoštoly. S večerem přichází velikonoční třídenní (triduum), hlavní křesťanské svátky.

Dopoledne bude pražský arcibiskup kardinál Dominik Duka sloužit tradiční mši. Missa chirsmatis se slaví pouze v katedrálách a žehnají se při ní oleje, které se používají po celý rok při udílení svátostí. Ve svatopetrské bazilize odslouží stejnou mši papež František.

Speciální pozornost věnují Velikonocím i policisté. Hlavně ti dopravní. Do terénu se jich vydají 3000. Zaměří se zejména na hlavní tahy a kritická místa. Budou kontrolovat plynulost provozu a dodržování předpisů, především zákaz požívání alkoholu či drog před jízdou. Podle Lercha jsou Velikonoce z hlediska bezpečnosti jedním z nejrizikovějších období celého roku. Lidé o prodlouženém víkendu cestují častěji, mnohdy na delší vzdálenosti, a zároveň narůstá doprava na hlavních tazích. „Na silnice se vracejí řidiči, kteří celou zimu nejezdili,“ doplnil Lerch.

Statistika je chmurná. Před rokem o velikonočních svátcích zemřelo sedm lidí, což bylo meziročně o čtyři méně.

O velikonočních svátcích se také do ulic měst a na všechna česká mezinárodní letiště preventivně vrátí policisté se samopaly. Na bezpečnost jich bude dohlížet přes 500. „Vyhodnocovali jsme několik set takzvaných měkkých cílů, to jsou různé akce na území celé České republiky. Policie některé vyhodnotila jako prioritní a po dohodě s provozovateli tam bude přijímat rozsáhlejší bezpečnostní opatření,“ řekl ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD).

Budeme sledovat vyšetřování všech útoků z posledních dní.

Od 14 hodin si užijí milovníci rychlých kol. V pražské Troji se koná sraz vozů značky Ferrari při příležitosti oslav 70. výročí italské automobilky. Dvacítku supersportovních modelů, včetně unikátního modelu LaFerrari Aperta, si veřejnost bude moci prohlédnout asi do 16 hodin, poté se všechny vozy vydají na spanilou jízdu ulicemi Prahy.

Lidovky.cz

Najdete na Lidovky.cz