10. srpna 2018 6:00 Lidovky.cz > Zprávy > Briefing

Poslední den pro legendární žabotlamy a v Česku se nakrátko ochladí

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 0Diskuse
Vlak zvaný Pantograf či Žabotlam na českých kolejích skončí. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Vlak zvaný Pantograf či Žabotlam na českých kolejích skončí. | foto: České dráhy

Podle meteorologů se můžeme těšit na krátké ochlazení studenou frontou, Rusko pořádá vojenské cvičení v Abcházii a dnes dojezdí legendární nízkopodlažní vlaky přezdívané žabotlamy.

Krátké ochlazení. Dnes by měla od západu přecházet přes Česko studená fronta a s ní i krátkodobé ochlazení. Po přechodu této fronty se podle meteorologů přechodně sníží riziko požárů, které na většině území Česka platí už několik týdnů.

Ruské cvičení. Rusko pořádá vojenské cvičení v Abcházii, která se odtrhla od Gruzie spolu s Jižní Osetií. Do 15. srpna má cvičit 2500 vojáků s 600 kusy vojenské techniky a i s bitevními vrtulníky Ka-52 a Mi-28N. Souběžně - od 1. do 15. srpna - se v Gruzii odehrávají manévry s účastí vojáků NATO.

Konec žabotlamů. Dnes skončí pravidelný provoz pantografových elektrických jednotek, zvaných pantograf nebo žabotlam na poslední trase z pražské Hostivaře do Roztok. První nízkopodlažní vlak v Česku v sobotu zamíří na svou poslední cestu do depozitáře Národního technického muzea v Chomutově.

Chodské slavnosti. Dnes začínají 64. chodské slavnosti – Vavřinecká pouť, jedna z největších a nejstarších národopisných slavností v České republice. Na pěti scénách se během víkendu představí více než šest stovek účinkujících.

Klaus na Sněžce. Tradiční Svatovavřinecké pouti na vrchol Sněžky se zúčastní bývalý prezident Václav Klaus. V pravé poledne se na vrcholu nejvyšší české hory bude konat mše.

Metal v pevnosti. Třetím dnem pokračuje metalový festival Brutal Assault ve vojenské pevnosti v Jaroměři-Josefově, který potrvá do soboty. Vystoupí zde mimo jiné kapely Cannibal Corpse, Cruachan, Laibach, Marduk, Paradise Lost nebo Sepultura.

  • 0Diskuse


Petr Vnouček

Autor

Petr VnoučekPetr.Vnoucek@lidovky.czČlánky


Advantage Consulting, s.r.o.
INŽENÝR/PROGRAMÁTOR ROBOTŮ

Advantage Consulting, s.r.o.
Jihomoravský kraj
nabízený plat: 35 000 - 45 000 Kč

Najdete na Lidovky.cz