14. srpna 2018 6:00 Lidovky.cz > Zprávy > Briefing

Přijďte na diskusi o vztahu Čechů a Rusů. Zavolají poslanci na finančníka Bakalu policii?

Turecký ministr financí Berat Albayrak při svém projevu týkajícím se měnové... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Turecký ministr financí Berat Albayrak při svém projevu týkajícím se měnové... | foto: ČTK/AP

PRAHA Server Lidovky.cz u příležitosti 50. výročí srpnové okupace pořádá v pražském Veletržním paláci diskusi pro veřejnost o tom, jak se proměnil vztah Čechů a Rusů. A fotbalová Slavia bude bojovat o Ligu mistrů.

Diskusi s názvem „Jaký je vztah Čechů a Rusů?“, kterou pořádá server Lidovky.cz od 19:00 v Café Jedna v pražském Veletržním paláci k připomenutí událostí ze srpna 1968, zahájí novinářka LN a humanitární pracovnice Petra Procházková, která proslula nejen zpravodajstvím z válečných konfliktů, které vznikly po rozpadu Sovětského svazu na Kavkaze. Je držitelkou medaile prezidenta České republiky Za zásluhy či novinářské Cena Ferdinanda Peroutky. Během večera bude též promítán osmidílný videoseriál „Bylo jim osmnáct“ autorské dvojice serveru Lidovky.cz Šárky Kabátové a Ondřeje Boja.

Už v 09:00 začíná schůze sněmovní vyšetřovací komise k prověření privatizace OKD. Na programu jsou neveřejné výslechy svědků. Komise si pozvala finančníka Zdeňka Bakalu, ten ale oznámil, že nehodlá přijít. Pokud se Bakala nedostaví , komisi nezbude než požádat o součinnost policii. Novinářům to v pondělí řekl předseda komise Lukáš Černohorský (Piráti).

Sledujeme vývoj v Turecku, kde padá tamní měna, turecká lira. Turecká centrální banka v pondělí slíbila zajištění dostatečné likvidity bankovního sektoru a snížila požadavky na kapitálové rezervy komerčních bank. Turecká prokuratura zahájila vyšetřování osob podezřelých z podílu na aktivitách, které ohrožují ekonomickou stabilitu Turecka. Lira od začátku roku oslabila vůči dolaru o více než 40 procent.

Čachovicích na Mladoboleslavsku bude předseda Správy státních hmotných rezerv (SSHR) Pavel Švagr vysvětlovat, jak jeho úřad může pomoci obcím při extrémním suchu. Připravena bude také ukázka techniky, kterou může SSHR obcím zapůjčit, aby mohly zajistit zásobování pitnou vodou.

V Chomutově se ve 12:00 v kostele svatého Ignáce z Loyoly na náměstí 1. Máje uskuteční pohřeb vojáka Martina Marcina, který se společně s dalšími dvěma českými vojáky stal obětí sebevražedného atentátníka v Afghánistánu.

V Praze se uskuteční tisková konference při příležitosti oslav 100. výročí založení československého letectva. Zúčastní se velitel vzdušných sil české armády Petr Hromek, stíhací pilot u RAF Emil Boček, letecký maršál David Cooper (RAF) a další. Ve 14:00 následuje pietní akt u památníku Okřídleného lva na Klárově.

V 10:00 proběhne v kostele svatého Mikuláše na Staroměstském náměstí mezinárodní setkání flašinetářů s názvem Flašinet žije! Další koncerty se uskuteční ve 14:00 na Kampě u Karlova mostu a v 19:00 v Českém muzeu hudby.

Odehrají se odvetné zápasy 3. předkola fotbalové Ligy mistrů: od 18:30 (vysílá ČT Sport) nastoupí v Kyjevě proti tamnímu Dynamu fotbalisté pražské Slavie. První zápas skončil v Česku 1:1, favoritem je ukrajinský tým.

Lidovky.cz

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na Lidovky.cz