Sobota 30. září 2023, svátek má Jeroným, Ráchel
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Události

Princ Harry bude vypovídat před soudem. Zaměstnavatelské svazy budou s premiérem řešit vládní balíček

Princ Harry (Londýn, 30. března 2023) foto: AP

RANNÍ BRIEFING. Editoři serveru Lidovky.cz pro vás připravili přehled nejočekávanějších událostí dne. Co se bude dít?
  5:00

Pokračuje hlavní líčení v rozsáhlé kauze údajných podvodů s evropskými dotacemi. Podle státního zástupce zmanipulovali obžalovaní evropské dotace ve výši 14 mld. Kč. Před soudem se z několika zločinů zodpovídá 27 lidí. Bývalý ředitel dotačního úřadu Regionálního operačního programu (ROP) Severozápad Petr Kušnierz upravil svou původní výpověď.

Druhým dnem bude probíhat mezinárodní železniční veletrh Rail Business Days. V 10:30 se například představí vlaková jednotka typu KISS společnosti Stadler.

Uskuteční se schůzka prezidentů zemí takzvané bukurešťské devítky, do které patří i Česká republika. Jednání se zúčastní také generální tajemník NATO Jens Stoltenberg. Česko bude zastupovat prezident Petr Pavel.

Evropský parlament zveřejní přesně rok před eurovolbami výsledky průzkumu o vztahu obyvatel k Evropské unii a volbám.

Princ Harry bude svědčit v soudním procesu proti mediální skupině, kterou obviňuje z rozsáhlého protiprávního jednání. Stane se prvním členem královské rodiny, který bude po 150 letech vypovídat před soudem.

Francouzské odbory na tento den svolaly další kolo protestních akcí proti důchodové reformě. Na pořádek bude dohlížet 11.000 policistů, z toho 4000 v Paříži.

Mezinárodní soudní dvůr OSN v Haagu se bude zabývat případem sestřeleného letu MH17. Soudci projednají tvrzení Ukrajiny, že Moskva porušila smlouvu OSN podporou proruských separatistů, které nizozemský soud označil za odpovědné za sestřelení letu MH17 v roce 2014.

Moskevský městský soud se má na předběžném jednání zabývat novým obviněním proti uvězněnému opozičnímu předákovi Alexeji Navalnému z extremismu.

Republikánský politik a bývalý guvernér státu New Jersey Chris Christie podle médií oznámí kandidaturu na prezidenta.

Bude se konat jednání zástupců koaličních stran se zaměstnavatelskými svazy o vládním konsolidačním balíčku, návrhu důchodové reformy a dalších aktuálních tématech. Zúčastní se mimo jiné předseda vlády Petr Fiala (ODS), prezident Hospodářské komory Zdeněk Zajíček, prezident Svazu průmyslu a dopravy Jan Rafaj nebo prezident Konfederace zaměstnavatelských a podnikatelských svazů Jan Wiesner.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!