9. ledna 2018 6:00 Lidovky.cz > Zprávy > Briefing

Sněmovní výbor bude řešit Čapí hnízdo, bez Babiše a Faltýnka. Vrcholí boj o Hrad

KVĚTEN - Státní zástupce Jaroslav Šaroch zrušil stíhání místopředsedy hnutí ANO... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy KVĚTEN - Státní zástupce Jaroslav Šaroch zrušil stíhání místopředsedy hnutí ANO... | foto:  Dan Materna, MAFRA

PRAHA Sněmovní mandátový a imunitní výbor bude v úterý pokračovat v projednávání policejní žádosti o vydání premiéra a předsedy ANO Andreje Babiše a prvního místopředsedy hnutí Jaroslava Faltýnka k trestnímu stíhání v případu dotace pro farmu Čapí hnízdo. Zatím není jasné, zda členové výboru už na této schůzi doporučí plénu, zda mají oba poslance ke stíhání vydat, nebo ne.

Dostanou Babiš s Faltýnkem novou šanci mluvit? Výbor bude zasedat den před tím, než má Sněmovna na programu projednávání žádosti Babišovy menšinové jednobarevné vlády o vyslovení důvěry.

Babiš s Faltýnkem měli v úterý ve výboru přiblížit svůj pohled na případ, v němž je policie už před volbami obvinila pro podezření z dotačního podvodu a Babiše i z poškozování zájmů Evropské unie. Oba ale minulý týden požádali o odklad slyšení. Chtějí se seznámit se zprávou, kterou českým úřadům v této záležitosti nedávno zaslal Evropský úřad pro boj proti podvodům (OLAF). Je součástí vyšetřovacího spisu. Babiš po jednání vlády řekl, že jeho a Faltýnkovi právníci nahlédnou do dokumentu v úterý. Oba poslanci podezření související s Čapím hnízdem odmítají a hovoří o účelovosti a o politické motivaci stíhání.

Výbor bude muset v úterý rozhodnout, zda Babišovi a Faltýnkovi jiný termín pro slyšení poskytne, nebo neposkytne. Předseda výboru Stanislav Grospič (KSČM) soudí, že jejich požadavek určité opodstatnění má, když se navíc chtějí se zprávou OLAF seznámit i někteří členové výboru, až bude k dispozici její úřední český překlad z angličtiny.

Vrcholí předvolební boj o Hrad. Od 12:30 proběhne předvolební debata osmi prezidentských kandidátů na serveru iDNES.cz. Od 20:00 vysílá Blesk.cz duel prezidentských kandidátů Michala Horáčka a Mirka Topolánka.

Zeman kampaň nedělá, ale... Prezident Miloš Zeman tvrdí, že vůbec předvolební kampaň nedělá. V úterý ale za něj budou mluvit lékaři. Proběhne totiž briefing lékařského konzilia prezidenta republiky pod vedením lékaře Martina Holcáta.

Komunisté o Babišovi. Ve středu bude Sněmovna jednat o důvěře menšinové vlády ANO. Už dnes má říct výkonný výbor KSČM, zda bude Babišovu vládu tolerovat.

Vojtěch Gibiš

Autor

Vojtěch Gibišvojtech.gibis@lidovky.czČlánky