Čtvrtek 18. července 2024, svátek má Drahomíra
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Události

Před úřadem vlády proběhne demonstrace, zúčastní se i Babiš. A do Berlína přiletí britský král Karel III.

Poslední týden kampaně před druhým kolem prezidentské volby zahajuje předseda hnutí ANO Andrej Babiš v Brně. (23. ledna 2023) foto: Ladislav Křivan, MAFRA

RANNÍ BRIEFING. Editoři serveru Lidovky.cz pro vás připravili přehled nejočekávanějších událostí dne. Co se bude dít?
  5:00

V Praze začíná 13. ročník mezinárodní odborné konference Hydrogen Days o vodíkových technologiích. Konference vedle výzkumných a strategických přednášek nabídne také vzdělávací sekci.

Před Úřadem vlády ČR proběhne demonstrace odborového svazu KOVO proti důchodové reformě a emisní normě Euro 7. Zúčastnit se má mimo jiné předseda hnutí ANO Andrej Babiš, místopředseda SPD Radim Fiala nebo předseda sociální demokracie Michal Šmarda. Vláda zasedá v Olomouckém kraji. Protestní akci má předcházet od 11:00 průvod z Letné ke Strakově akademii.

V restauraci Červený jelen na Praze 1 se uskuteční setkání k aktuálnímu stavu české gastronomie „Gastr Talks“. Témat: data o vývoji odvětví za prvních 10 týdnů 2023, vývoj cen, vývoj gastronomie ve vybraných horských střediscích, vývoj platebními kartami.

Ve 12.00 začíná slavnostní otevření zrekonstruovaného historického nádraží Opava západ za účasti ministra financí Zbyňka Stanjury (ODS). Součástí programu bude i prohlídka veřejně přístupných prostor a služebny Policie ČR.

Do dnešní půlnoci mohou členské země Skupiny Světové banky (SB) předkládat nominace na nového prezidenta této instituce. Současný prezident David Malpass v polovině února oznámil, že se rozhodl k 30. červnu odstoupit z funkce.

Evropský soud pro lidská práva se bude zabývat žalobami velké skupiny starších švýcarských žen a jednoho francouzského starosty na vlády jejich zemí kvůli údajně nedostatečnému boji proti klimatické změně a porušení lidských práv. Švýcarskou žalobu podporuje několik dalších zemí.

Britský král Karel III. zahajuje návštěvu Německa (do 31. března). Přílet do Berlína je ohlášen na 14.10, v 15.10 proběhne přivítání královského páru s vojenskými poctami na Pařížském náměstí u Braniborské brány. Následně se král setká se spolkovým prezidentem Frankem-Walterem Steinmeierem. V rámci ceremonie přednese prezident projev o energetické transformaci a udržitelnosti.

Americký prezident Joe Biden pořádá druhý ročník summitu pro demokracii. Na virtuální akci je pozváno 120 světových lídrů.

Autoři: ,