Pátek 17. ledna 2020svátek má Drahoslav 3 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Briefing

Vláda se vrátí k odpadové legislativě, v Paříži se poprvé setkají Putin a Zelenskyj

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. | foto: Reuters

RANNÍ BRIEFING. Editoři serveru Lidovky.cz pro vás připravili přehled nejočekávanějších událostí dne. Co se bude dít?

Téměř po měsíci se vláda vrátí k nové odpadové legislativě z dílny ministerstva životního prostředí. Jedním z hlavních opatření je růst poplatku za ukládání směsného komunálního odpadu na skládky. Obcím umožní motivovat obyvatele k tomu, aby více třídili, například systémem, že zaplatí podle toho, kolik vyhodí odpadu. Legislativa má platit od počátku roku 2021.

Součástí odpadové legislativy je i nový zákon o vybraných výrobcích s ukončenou životností, jehož návrh vláda také projedná. Podle něj by nižší poplatky odváděné za zpětný odběr elektroodpadu a recyklaci mohly mít ty firmy, jejichž výrobky se dají snadno opravit, vydrží déle, je možné je recyklovat a neobsahují nebezpečné látky.

Nejvyšší kontrolní úřad zveřejní výsledky kontroly podpory environmentální politiky v oblasti příjmů veřejných rozpočtů. Do hledáčku úřadu se dostaly ministerstva financí, dopravy a životního prostředí.

V Paříži se uskuteční summit takzvané normandské čtyřky. Na něm se poprvé setkají prezidenti Ruska a Ukrajiny Vladimir Putin a Volodymyr Zelenskyj, aby za účasti německé kancléřky Angely Merkelové a francouzského prezidenta Emmanuela Macrona jednali o míru v Donbasu. Na okraj summitu se rovněž setkají Merkelová a Putin. Jednat by mohli i o kauze Gruzínce zavražděného v Berlíně.

V Madridu se koná se konference OSN o změnách klimatu COP25. Zúčastní se jí i švédská ekologická aktivistka Greta Thunbergová.

Ve Francii pokračují stávky v dopravě kvůli důchodové reformě, kterou hodlá zavést prezident Emmanuel Macron.

V Bruselu bude jednání ministrů zahraničí EU, které poprvé povede nový šéf unijní diplomacie Josep Borrell. Ministři mimo jiné proberou vztahy s africkými zeměmi. Věnovat se budou také aktuální situaci v Hongkongu či Bolívii.

Na Mezinárodní vesmírné stanici (ISS) má přistát ruská nákladní loď Progress MS-13 s 2,5 tuny zásob a dalšího nákladu.

U budovy ministerstva spravedlnosti v pražské Vyšehradské ulici začíná v 16.30 shromáždění Unie otců za dodržování lidských práv rodičů i dětí. Poté bude následovat pochod k ministerstvu práce a sociálních věcí (Na Poříčním právu).

Večer se v Uměleckoprůmyslovém muzeu v Praze uskuteční vyhlášení vítěze 25. ročníku soutěže Exportér roku. Soutěž bude letos poprvé propojena se setkáním s účastníky zahraničních podnikatelských misí Roztáčíme kola českého exportu. Zúčastní se premiér Andrej Babiš a ministři Karel Havlíček a Richard Brabec.

V Železničním muzeu moravskoslezském v Ostravě bude ve 13.00 slavnostní předání 111 let staré kolejnice, kterou soukromý stavitel z Vendryně v podhůří Těšínských Beskyd našel během bourání rodinného domu. Třinecké železárny ji dostanou jako dárek ke 180. výročí.

Světová antidopingová agentura (WADA) oznámí verdikt v případu manipulace s daty moskevské laboratoře. Rusku hrozí vyloučení z olympijských her v Tokiu 2020 a Pekingu 2022.

Česká fotbalová reprezentace představí svůj jarní program a předběžný plán týmu pro ME 2020.

Premium

Ve škole byla terčem posměchu. Dnes džihádistka Kristýna nenávidí i matku

Pětadvacetiletá Kristýna Hudková a její nastávající Omar Shehadeh | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Plánuje zabíjet. Soudí ji jako uprchlou. Žena z Mělnicka měla problémy s rodiči i spolužáky. Pětadvacetiletá Kristýna...

Premium

Převratná metoda z IKEM: jak zhubnout přeprogramováním metabolismu

Marek Beneš z pražského Institutu klinické a experimentální medicíny (IKEM) je... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Lékař Marek Beneš je už třetím rokem vedoucím lékařem projektu, při kterém se pomocí laseru „oslepí“ nervové buňky...

Premium

TEST: Vyplatí se benzin, hybrid, nebo diesel? Spočítali jsme to

Redakční srovnávací test dieselu, benzinového auta a hybridu | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Auto máte vybrané, co mu ale dát pod kapotu, aby vás provoz vyšel co nejlevněji – klasický benzin, úsporný diesel, nebo...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!