Sobota 25. května 2024, svátek má Viola
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Události

Vláda se vrátí k odpadové legislativě, v Paříži se poprvé setkají Putin a Zelenskyj

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. foto: Reuters

RANNÍ BRIEFING. Editoři serveru Lidovky.cz pro vás připravili přehled nejočekávanějších událostí dne. Co se bude dít?
  5:00

Téměř po měsíci se vláda vrátí k nové odpadové legislativě z dílny ministerstva životního prostředí. Jedním z hlavních opatření je růst poplatku za ukládání směsného komunálního odpadu na skládky. Obcím umožní motivovat obyvatele k tomu, aby více třídili, například systémem, že zaplatí podle toho, kolik vyhodí odpadu. Legislativa má platit od počátku roku 2021.

Součástí odpadové legislativy je i nový zákon o vybraných výrobcích s ukončenou životností, jehož návrh vláda také projedná. Podle něj by nižší poplatky odváděné za zpětný odběr elektroodpadu a recyklaci mohly mít ty firmy, jejichž výrobky se dají snadno opravit, vydrží déle, je možné je recyklovat a neobsahují nebezpečné látky.

Nejvyšší kontrolní úřad zveřejní výsledky kontroly podpory environmentální politiky v oblasti příjmů veřejných rozpočtů. Do hledáčku úřadu se dostaly ministerstva financí, dopravy a životního prostředí.

V Paříži se uskuteční summit takzvané normandské čtyřky. Na něm se poprvé setkají prezidenti Ruska a Ukrajiny Vladimir Putin a Volodymyr Zelenskyj, aby za účasti německé kancléřky Angely Merkelové a francouzského prezidenta Emmanuela Macrona jednali o míru v Donbasu. Na okraj summitu se rovněž setkají Merkelová a Putin. Jednat by mohli i o kauze Gruzínce zavražděného v Berlíně.

V Madridu se koná se konference OSN o změnách klimatu COP25. Zúčastní se jí i švédská ekologická aktivistka Greta Thunbergová.

Ve Francii pokračují stávky v dopravě kvůli důchodové reformě, kterou hodlá zavést prezident Emmanuel Macron.

V Bruselu bude jednání ministrů zahraničí EU, které poprvé povede nový šéf unijní diplomacie Josep Borrell. Ministři mimo jiné proberou vztahy s africkými zeměmi. Věnovat se budou také aktuální situaci v Hongkongu či Bolívii.

Na Mezinárodní vesmírné stanici (ISS) má přistát ruská nákladní loď Progress MS-13 s 2,5 tuny zásob a dalšího nákladu.

U budovy ministerstva spravedlnosti v pražské Vyšehradské ulici začíná v 16.30 shromáždění Unie otců za dodržování lidských práv rodičů i dětí. Poté bude následovat pochod k ministerstvu práce a sociálních věcí (Na Poříčním právu).

Večer se v Uměleckoprůmyslovém muzeu v Praze uskuteční vyhlášení vítěze 25. ročníku soutěže Exportér roku. Soutěž bude letos poprvé propojena se setkáním s účastníky zahraničních podnikatelských misí Roztáčíme kola českého exportu. Zúčastní se premiér Andrej Babiš a ministři Karel Havlíček a Richard Brabec.

V Železničním muzeu moravskoslezském v Ostravě bude ve 13.00 slavnostní předání 111 let staré kolejnice, kterou soukromý stavitel z Vendryně v podhůří Těšínských Beskyd našel během bourání rodinného domu. Třinecké železárny ji dostanou jako dárek ke 180. výročí.

Světová antidopingová agentura (WADA) oznámí verdikt v případu manipulace s daty moskevské laboratoře. Rusku hrozí vyloučení z olympijských her v Tokiu 2020 a Pekingu 2022.

Česká fotbalová reprezentace představí svůj jarní program a předběžný plán týmu pro ME 2020.

Autor:

Vyhrajte super-prémiové pokračovací mléko BEBA SUPREMEpro 2
Vyhrajte super-prémiové pokračovací mléko BEBA SUPREMEpro 2

Rádi byste vyzkoušeli nejdokonalejší recepturu pokračovacího kojeneckého mléka BEBA? Zapojte se do soutěže a vyhrajte hned 2 balení mléčné výživy...