17. dubna 2017 6:00 Lidovky.cz > Zprávy > Briefing

Yahoo odhalí výsledky a turecká opozice zkusí zvrátit referendum

Marissa Mayerová, ředitelka Yahoo | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Marissa Mayerová, ředitelka Yahoo | foto: Reuters

Referendum o silnějším Erdoganovi rozdělilo zemi, v USA měla začít nevídaná série poprav, Yahoo představí své výsledky. A velká část světa oslaví Velikonoční pondělí.

Yahoo ve světle změn. Americká internetová společnost Yahoo dnes oznámí hospodářské výsledky za první čtvrtletí. Začátkem ledna přitom oznámila dramatické změny - že Yahoo po dokončení plánovaného prodeje základních internetových aktivit ponese nové jméno Altaba a generální ředitelka Marissa Mayerová odstoupí. Mayerové se přitom v čele firmy ani po téměř čtyřech letech ve funkci nepodařilo dosáhnout obratu v hospodaření podniku.

Protesty turecké opozice. Za sledování bude stát vývoj okolo těsného výsledku tureckého referenda ve prospěch posílení pravomocí aktuálního prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana. Turecká opozice totiž požádá o přepočítání až 60 procent hlasů. Kritizuje volební komisi, že umožnila sčítat hlasy bez razítka.

Jedna poprava za druhou. V americkém státě Arkansas měla dnes začít bezprecedentní série osmi poprav, které se mají uskutečnit během deseti dnů. Popravy byly naplánovány s ohledem na to, že na konci měsíce vyprší lhůta pro použití arkansaských zásob midazolamu, jedné z látek používaných ve smrtící injekci. Federální soudkyně v sobotu plán pozastavila. Vydala předběžné opatření na žádost právníků vězňů, kteří podali stížnost proti rychlému sledu poprav a použití sporného sedativa v injekcích. Očekává se však, že se stát proti tomuto rozhodnutí odvolá.

Završení Velikonoc. Věřící si dnes připomenou den po zmrtvýchvstání Ježíše Krista, den radosti z vykoupení. Pro zbytek Čechů pak nastává den pomlázky a mazance. Venkovních aktivit si však nejspíš moc neužijí, Český hydrometeorologický ústav totiž předpovídá pro Čechy přeháňky a občasný déšť a nejvyšší denní teploty 6 až 10 stupňů Celsia. Pro ty, kteří se nenechají odradit, nabízí velikonoční program například pražská zoo, trhy na Václavském náměstí, kde proběhne soutěž v loupání velikonočních vajíček, a v regionech pak stojí za pozornost například velikonoční prohlídky hradů Kost, Gabštejn či Opočno nebo tradiční Jízda králů ve Vlčnově. Za oceánem čeká Bílý dům jiná tradice, velikonoční koulení vajec. Na celodenní akci, která se uskuteční poprvé od nástupu Donalda Trumpa do prezidentské funkce, se očekávají tisíce hostů.

Petr Vnouček

Autor

Petr VnoučekPetr.Vnoucek@lidovky.czČlánky

Najdete na Lidovky.cz