Pondělí 24. června 2024, svátek má Jan
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Začíná soud s únoscem dětí z Litoměřicka. Ďuričko má šanci na propuštění

Události

  6:17
Dnešní den přinese několik s napětím očekávaných soudních jednání. Začíná proces s únoscem dvou dětí z Litoměřicka, který držel několik dní zavřené v garáži mladého chlapce a dívku. Další soud pak bude rozhodovat o případném propuštění Bohumíra Ďuričky odsouzeného za vraždu Václava Kočky mladšího z roku 2008.

Zdeněk Hryščenko už v minulosti kvůli pokusu o únos strávil čtyři roky za mřížemi. foto: Ondřej Bičiště , Jan Zikmund,  MAFRA

Soud začne projednávat případ loňského únosu dětí z Litoměřicka. Státní zástupce obžaloval ze zbavení osobní svobody a dalších šesti skutků recidivistu Zdeňka Hryščenka, hrozí mu až 12 let. Hlavní líčení je dále nařízeno na 4., 6. a 21. dubna.

Muž podle obžaloby loni v létě unesl dvojici dětí z Litoměřicka a držel je deset dní ve své garáži v Ústí nad Labem. Obžaloba viní únosce s celkem sedmi skutků, dva se týkají dětské pornografie. Hryščenkovi v krajním případě hrozí až 12 let za mřížemi.

Hryščenko údajně unesl děti s pistolí v ruce loni 28. srpna poblíž soutoku Ohře a Labe u Litoměřic. Děti během „pobytu“ v garáži občas pouštěl po jednom ven, kdy na každého během procházky dohlížel. Současně jim však ale vyhrožoval, že v případě volání o pomoc je zabije a jejich těla zakope v lese.

Policie děti osvobodila 7. září. Policisty navedli na místo rodiče dětí. Hryščenko totiž dovolil chlapci poslat domů dopis, že jsou v pořádku. Mladíkovi se povedlo do psaní vpravit šifru, kde se nachází.

Další soud bude rozhodovat o případném propuštění Bohumíra Ďurička, který si odpykává trest 12,5 roku za vraždu Václava Kočky mladšího z roku 2008. Bohumír Ďuričko zastřelil Václava Kočku, syna šéfa Matějské pouti, v pražském baru Monarch po křtu knihy Jiřího Paroubka. Podnikatel tehdy tvrdil že byl napaden a jen bránil sebe a svou těhotnou přítelkyni (více o vraždě zde). Podnikatel třikrát vypálil, Kočka byl na místě mrtvý. Nyní Ďuričko požádal o podmíněné propuštění.

Kočka byl podle odsouzeného trénovaný v bojových uměních a policie použila jen důkazy, které svědčily proti němu a těm polehčujícím se vyhnula. Případ vzbudil velkou pozornost právě kvůli Paroubkovi, který z akce odešel krátce před incidentem.

Nejvyšší kontrolní úřad zveřejní informace z ukončené kontrolní akce „Peněžní prostředky státu určené na účelovou podporu výzkumu a vývoje prostřednictvím rozpočtové kapitoly Grantová agentura ČR“. Cílem kontroly bylo prověřit poskytování, čerpání a užití peněžních prostředků státu určených na účelovou podporu výzkumu a vývoje prostřednictvím rozpočtové kapitoly Grantová agentura ČR.

Začíná také hlavní líčení v případu Alžběty Dzurkové, která podle obžaloby v letech 2015 až 2016 souložila s několika muži, kterým nesdělila, že je nakažená virem HIV a žloutenkou typu C. Obžalovaná je z pokusu zločinu těžké ublížení na zdraví.

Už v roce 2012 přitom byla za stejný skutek odsouzena na 2,5 roku. Tehdy jí bylo 18 let. Ačkoli věděla, že je nakažena virem HIV a hepatitidou typu C, měla s muži nechráněný sex. Jedním z nich byl i klient pardubického Domu na půli cesty, kde obžalovaná měsíc bydlela.

Budeme sledovat situaci v jihozápadní Kolumbii po víkendových ničivých sesuvech půdy způsobených dešti, který si vyžádaly několik stovek obětí. Neštěstí se stalo ve městě Mocoa s přibližně 40 000 obyvateli, správním středisku provincie Putumayo, která leží poblíž hranice s Ekvádorem. Sesuvy vyvolaly silné deště v noci z pátku na sobotu místního času, které rozvodnily několik řek. Bláto a usazeniny se následně navalily na domy a ulice v Mocoa.

Informace o počtu obětí se v neděli lišily. Zatímco ředitel záchranářů Červeného kříže César Urueña uvedl jako poslední bilanci 206 obětí na životech, 202 zraněných a 220 pohřešovaných, armádní komuniké podle agentury Reuters hovoří o 254 mrtvých, čtyř stovkách raněných a dvou stovkách nezvěstných.

Také Německo očekává důležité soudní jednání.V německém Düsseldorfu má padnout rozsudek nad islamistou, který v roce 2012 nastražil trubkovou bombu na nádraží v Bonnu. Nálož tehdy naštěstí nevybuchla.

Nejlepší tip na letní grilovačku: Bez něj se neobejdete
Nejlepší tip na letní grilovačku: Bez něj se neobejdete

Ajvar skvěle dochutí všechny grilované pokrmy. V redakci jsme vyzkoušely jemný i pálivý Ajvar, který se hodí k masu i zelenině. Jaké recepty se...