Sobota 22. ledna 2022, svátek má Slavomír
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Začíná soud s únoscem dětí z Litoměřicka. Ďuričko má šanci na propuštění

  6:17
Dnešní den přinese několik s napětím očekávaných soudních jednání. Začíná proces s únoscem dvou dětí z Litoměřicka, který držel několik dní zavřené v garáži mladého chlapce a dívku. Další soud pak bude rozhodovat o případném propuštění Bohumíra Ďuričky odsouzeného za vraždu Václava Kočky mladšího z roku 2008.

Zdeněk Hryščenko už v minulosti kvůli pokusu o únos strávil čtyři roky za mřížemi. foto: Ondřej Bičiště , Jan Zikmund,  MAFRA

Soud začne projednávat případ loňského únosu dětí z Litoměřicka. Státní zástupce obžaloval ze zbavení osobní svobody a dalších šesti skutků recidivistu Zdeňka Hryščenka, hrozí mu až 12 let. Hlavní líčení je dále nařízeno na 4., 6. a 21. dubna.

Muž podle obžaloby loni v létě unesl dvojici dětí z Litoměřicka a držel je deset dní ve své garáži v Ústí nad Labem. Obžaloba viní únosce s celkem sedmi skutků, dva se týkají dětské pornografie. Hryščenkovi v krajním případě hrozí až 12 let za mřížemi.

Hryščenko údajně unesl děti s pistolí v ruce loni 28. srpna poblíž soutoku Ohře a Labe u Litoměřic. Děti během „pobytu“ v garáži občas pouštěl po jednom ven, kdy na každého během procházky dohlížel. Současně jim však ale vyhrožoval, že v případě volání o pomoc je zabije a jejich těla zakope v lese.

Policie děti osvobodila 7. září. Policisty navedli na místo rodiče dětí. Hryščenko totiž dovolil chlapci poslat domů dopis, že jsou v pořádku. Mladíkovi se povedlo do psaní vpravit šifru, kde se nachází.

Další soud bude rozhodovat o případném propuštění Bohumíra Ďurička, který si odpykává trest 12,5 roku za vraždu Václava Kočky mladšího z roku 2008. Bohumír Ďuričko zastřelil Václava Kočku, syna šéfa Matějské pouti, v pražském baru Monarch po křtu knihy Jiřího Paroubka. Podnikatel tehdy tvrdil že byl napaden a jen bránil sebe a svou těhotnou přítelkyni (více o vraždě zde). Podnikatel třikrát vypálil, Kočka byl na místě mrtvý. Nyní Ďuričko požádal o podmíněné propuštění.

Kočka byl podle odsouzeného trénovaný v bojových uměních a policie použila jen důkazy, které svědčily proti němu a těm polehčujícím se vyhnula. Případ vzbudil velkou pozornost právě kvůli Paroubkovi, který z akce odešel krátce před incidentem.

Nejvyšší kontrolní úřad zveřejní informace z ukončené kontrolní akce „Peněžní prostředky státu určené na účelovou podporu výzkumu a vývoje prostřednictvím rozpočtové kapitoly Grantová agentura ČR“. Cílem kontroly bylo prověřit poskytování, čerpání a užití peněžních prostředků státu určených na účelovou podporu výzkumu a vývoje prostřednictvím rozpočtové kapitoly Grantová agentura ČR.

Začíná také hlavní líčení v případu Alžběty Dzurkové, která podle obžaloby v letech 2015 až 2016 souložila s několika muži, kterým nesdělila, že je nakažená virem HIV a žloutenkou typu C. Obžalovaná je z pokusu zločinu těžké ublížení na zdraví.

Už v roce 2012 přitom byla za stejný skutek odsouzena na 2,5 roku. Tehdy jí bylo 18 let. Ačkoli věděla, že je nakažena virem HIV a hepatitidou typu C, měla s muži nechráněný sex. Jedním z nich byl i klient pardubického Domu na půli cesty, kde obžalovaná měsíc bydlela.

Budeme sledovat situaci v jihozápadní Kolumbii po víkendových ničivých sesuvech půdy způsobených dešti, který si vyžádaly několik stovek obětí. Neštěstí se stalo ve městě Mocoa s přibližně 40 000 obyvateli, správním středisku provincie Putumayo, která leží poblíž hranice s Ekvádorem. Sesuvy vyvolaly silné deště v noci z pátku na sobotu místního času, které rozvodnily několik řek. Bláto a usazeniny se následně navalily na domy a ulice v Mocoa.

Informace o počtu obětí se v neděli lišily. Zatímco ředitel záchranářů Červeného kříže César Urueña uvedl jako poslední bilanci 206 obětí na životech, 202 zraněných a 220 pohřešovaných, armádní komuniké podle agentury Reuters hovoří o 254 mrtvých, čtyř stovkách raněných a dvou stovkách nezvěstných.

Také Německo očekává důležité soudní jednání.V německém Düsseldorfu má padnout rozsudek nad islamistou, který v roce 2012 nastražil trubkovou bombu na nádraží v Bonnu. Nálož tehdy naštěstí nevybuchla.

ANALÝZA: Tři důvody, proč Rusko vpadne na Ukrajinu. A tři další, proč ne

Premium Copak se asi odehrává v hlavě Vladimira Putina? To je otázka, kterou dnes řeší celý svět. Ruský prezident rozehrál...

Velký test samotestů na covid: lépe fungují výtěrové, některé neodhalí nic

Premium Ještě před dvěma lety znamenaly dvě čárky na testu, že se budou chystat křtiny, delta byly americké aerolinky, gama...

Nevěra dříve či později vztah zničí. A není cesty zpět, říká filmařka Sedláčková

Premium Vede doslova dvojí život ve dvou zemích. Ve Francii pracuje Andrea Sedláčková především jako střihačka filmů, u nás...

Mohlo by vás zajímat