Sobota 11. července 2020svátek má Olga 15 °C občasný déšť Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Střelec Ďuričko ze křtu Paroubkovy knihy chce na svobodu, Kočka tím ‚duševně trpí‘

Bohumír Ďuričko- | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Bohumír Ďuričko- | foto:  Tomáš Krist, Lidové noviny

PRAHA Už za dva týdny by mohl vyjít z cely jeden z nejznámějších českých vězňů Bohumír Ďuričko. Bývalý hoteliér dostal v roce 2009 trest 12,5 let za mřížemi kvůli vraždě Václava Kočky, syna provozovatele Matějské pouti, k níž došlo jen chvíli po křtu knihy tehdejšího předsedy ČSSD Jiřího Paroubka. Ďuričko si totiž podal žádost o podmíněné propuštění, soud o ni bude rozhodovat počátkem dubna.

„Mohu potvrdit, že veřejné zasedání ve věci podmíněného propuštění z výkonu trestu odnětí svobody je nařízeno na 3. dubna,“ sdělila serveru Lidovky.cz předsedkyně Okresního soudu v Karviné Pavlína Jurášková. Na Ďuričkovu žádost upozornil s odvoláním na dva anonymní zdroje deník Právo, serveru Lidovky.cz nový vývoj v kauze nyní potvrdila předsedkyně soudu. „Tato žádost odsouzeného bude čtena v úvodu veřejného zasedání, následovat bude stanovený postup jako čtení příslušných zpráv, hodnocení odsouzeného a dalších listin,“ dodala.

Jedna z nejznámějších vražd v Česku poslední doby se odehrála 9. října 2008 v pražském hotelu Monarch. Lídr ČSSD Jiří Paroubek v podniku křtil svou knihu Česko, Evropa a svět očima sociálního demokrata. Po oficiální části večera došlo mezi Václavem Kočkou mladším, synem šéfa Matějské pouti, a hoteliérem Bohumírem Ďuričkem k roztržce, která vyvrcholila střelbou. Podnikatel třikrát vypálil, Kočka byl na místě mrtvý. Paroubek podnik opustil ještě před tragickým incidentem.

Ďuričko nedávno splnil základní podmínku, aby si o podmíněné propuštění mohl říct. Odseděl si dvě třetiny ze 12,5 ročního trestu. Kýžené mety dosáhl letos počátkem února, žádost dorazila na soud obratem. „Zdejšímu soudu byla doručena dnem 15. února,“ přidala novou informaci předsedkyně soudu Jurášková. Podmíněné propuštění hoteliéra mají na starosti její lidé, protože Ďuričko je zavřený v karvinské věznici. Odpykané dvě třetiny trestu zahrnují i pobyt ve vazbě, kde podnikatel skončil prakticky hned po činu.

Ředitel karvinské věznice Květoslav Jordán odmítl podnikatelovu snahu o předčasné propuštění komentovat, respektuje prý Ďuričkovo soukromí. Věznice však sehraje důležitou roli v tom, zda podnikatel uspěje. „Na každého odsouzeného se zpracovává hodnocení, což provede jeho vychovatel. Potom se to postupuje odborným zaměstnancům, psychologovi, sociálnímu pracovníkovi, komise mi následně připraví hodnocení k podpisu a to se předkládá soudu,“ vysvětlil severu Lidovky.cz ředitel Jordán.

Nemám na to nervy, nebude sledovat soud s Ďuričkem Kočka starší

Klíčovou částí hodnocení bude finální stanovisko věznice, jestli doba strávená za mřížemi Ďurička dostatečně napravila. Postoj káznice by mohl podtrhnout přímo ředitel, pokud se za bývalého hoteliéra písemně přimluví. Jordán však nic takového neplánuje. „Určitě ne. Já osobně jsem nikdy nic takového nepsal, soud se mě ani neptá na mé názory,“ vysvětlil ředitel karvinské věznice.

Podnikateli však nahrávají k předčasnému odchodu z vězení jiné okolnosti, například už uhradil kompenzaci Kočkovým pozůstalým. Současně podle Práva za mřížemi nasbíral několik kázeňských odměn i pochval, jinými slovy platil za vzorného vězně. „Odměny a pochvaly jsou plus. Soud přihlíží i k tomu, zda odsouzený nastoupil trest řádně a včas,“ popsal praxi serveru Lidovky.cz respektovaný advokát Jaroslav Ortman. I tohle si může podnikatel odškrtnout, do věznice putoval rovnou z vazby.

Bohumír Ďuričko-
Bohumír Ďuričko dostal za vraždu Václava Kočky mladšího 12,5 roku vězení.

Karvinský soud při svém rozhodnutí bude vycházet i ze spisu případu, dokumentaci mu Městský soud v Praze, jenž bývalého hoteliéra potrestal, poslal uplynulý týden. Naposledy si podnikatel vymohl loni v květnu mírnější vězeňský režim, místo ostraze od té doby podléhá „jen“ dozoru. „Zdejší soud vyhověl žádosti odsouzeného o přeřazení do mírnějšího typu věznice s dozorem,“ potvrdil serveru Lidovky.cz místopředseda karvinského okresního soudu Kamil Babušek.

Vražda Václava Kočky mladšího se nepřímo dotkla i ČSSD. Jednak k ní došlo krátce po oficiální akci jejího tehdejšího šéfa Jiřího Paroubka, Václav Kočka mladší byl navíc synem dlouholetého člena strany Václava Kočky, jenž proslul jako provozovatel Matějské pouti. V Kočkovi starším tragická událost dodnes doznívá. „Nechci se o tom zmiňovat, mně tyhle věci lezou na nervy a duševně tím trpím,“ sdělil serveru Lidovky.cz k Ďuričkově snaze dostat se s vězení. Zda podnikatel uspěje, prý nehodlá sledovat. „V žádném případě, nemám na to nervy,“ dodal.

Jan Horák

Autor

Jan Horákjan.horak2@lidovky.czČlánky

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Na podzim může přijít katastrofa, varuje bývalý viceguvernér centrální banky

Pro Čechy je nebe nízko, píše ve své knize Mojmír Hampl. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Patří mezi nejtalentovanější a nejznámější ekonomy v Česku. V pouhých 32 letech se stal viceguvernérem České národní...

Velké srovnání cen zubařských zákroků. V regionech se liší i o tisíce

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Stomatologie je už léta oborem, v němž pacienti musí hodně platit. Pomalu se to ale mění. Akutní péče je díky větší...

Radit lidem, aby během pandemie seděli doma, byla chyba, říká Pavel Pafko

Přední chirurg a brzy osmdesátník Pavel Pafko má za sebou tři etapy... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Zdůrazňuje, že není žádný king, ani se nepovažuje za mimořádně talentovaného. Pavel Pafko prý jen pracoval víc než...

SNAŽÍTE SE O MIMINKO? Funkce vaječníků s věkem klesá, pomoci může asistovaná reprodukce
SNAŽÍTE SE O MIMINKO? Funkce vaječníků s věkem klesá, pomoci může asistovaná reprodukce

S prodlužujícím se věkem a poněkud hektickým způsobem života přibývá žen, které mateřství odkládají. Těhotenství po čtyřicítce dnes proto není výjimkou. Vaječníky ale obelstít nejde, na řadu pak přicházejí reprodukční kliniky, které mají řešení.