6. dubna 2017 9:22, aktualizováno  11:29 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Za únos dětí do garáže dostal Hryščenko mimořádný trest. Za mříže půjde na 16 let

Hryščenko údajně unesl dvojici dětí s pistolí v ruce. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Hryščenko údajně unesl dvojici dětí s pistolí v ruce. | foto: ČTK

ÚSTÍ NAD LABEM / PRAHA Ústecký krajský soud poslal Zdeňka Hryščenka za loňský únos dvou dětí z Litoměřicka na 16 let do vězení. Uložil mu také zabezpečovací detenci. Hryščenko se hlavního líčení na vlastní žádost neúčastnil, soud opakovaně požádal o doživotní trest.

Soud trestem vyhověl návrhu státního zástupce. Podle právní kvalifikace případu hrozilo Hryščenkovi 12 let vězení, soud ale přistoupil k mimořádnému zvýšení sazby. „Byl pětkrát soudně trestán, přičemž tři tato odsouzení nejsou dosud zahlazena,“ řekl předseda trestního senátu Jiří Bednář. Dřívější odsouzení se týkala například pohlavního zneužívání, ohrožování mravní výchovy a pokus braní rukojmích. „Navíc podle znaleckých posudků je možnost jeho resocializace minimální,“ doplnil Bednář.

Mimo to soud přiznal uneseným dětem odškodnění. Dívce má Hryščenko zaplatit 500 000 korun, chlapci 250 000 korun. Hryščenko unesl loni 28. srpna se zbraní v ruce tehdy šestnáctiletého chlapce a o tři roky mladší dívku. Deset dnů je držel ve speciálně upravené garáži v ústecké čtvrti Střekov. Podle znalců mají děti psychické následky.

Hryščenko údajně unesl dvojici dětí s pistolí v ruce.
Únosce se líčení účastnil jen část prvního dne, zbytek případu projednal soud v...

„Oba dva poškození utrpěli zvlášť závažnou posttraumatickou stresovou poruchu,“ řekl žalobce Vladimír Jan. Kromě únosu dětí si Hryščenko podle žalobce loni natáčel malou dívku v Ústí nad Labem. Zabezpečovací detenci navrhovali znalci. Podle nich Hryščenko pravděpodobně trpí heterosexuální pedofilií a pro společnost je nebezpečný.

Hryščenko byl už dřív pětkrát soudně trestán. Mimo jiné za pohlavní zneužívání, ohrožování mravní výchovy a pokus braní rukojmích.

Dětem hrozil zakopáním vlese

Hryščenko unesl děti s pistolí v ruce loni v létě poblíž soutoku Ohře a Labe u Litoměřic. Mířil na ně zbraní, sebral jim mobilní telefony. Obě děti pak svázal a nechal asi půl hodiny v křoví. Následně je donutil jít ke golfovému hřišti v Terezíně, kde je přiměl nastoupit do vozidla a odvezl je do svojí garáže v Ústí nad Labem.

Garáž byla speciálně upravená. Za standardními garážovými vraty byl další uzavřený prostor zabezpečený kódem. Uvnitř byla prostor kompletně vybavený. Hryščenko podle žalobce dětem pravidelně nosil jídlo a pití. Občas je jednotlivě pouštěl na chvíli ven. „V této době poškozeným v několika případech vyhrožoval zabitím a zakopáním jejich těl v lese, pokud budou křičet či dělat jiné problémy,“ napsal státní zástupce.

Policie děti osvobodila 7. září. Policisty navedli na místo rodiče dětí. Hryščenko totiž dovolil chlapci poslat domů dopis, že jsou v pořádku. Mladíkovi se povedlo do psaní vpravit šifru, kde se nachází.

ČTK

Najdete na Lidovky.cz