Sobota 9. prosince 2023, svátek má Vratislav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Události

Zeman přivítá další ministerské kandidáty, vláda probere kompenzace a začne platit zahrádkářský zákon

Zleva: Ivan Bartoš, Miloš Zeman foto: Tweet Jiřího Ovčáčka

RANNÍ BRIEFING. Editoři serveru Lidovky.cz pro vás připravili přehled nejočekávanějších událostí dne. Co se bude dít?
  5:00

Sněmovna má na programu projednání tří důležitých bodů spojených s covidovou krizí. Jde o návrhy na obnovení krizového ošetřovného, bonusu pro lidi v karanténě a kompenzací pro živnostníky. Nově jmenovaný premiér Petr Fiala (ODS) předem naznačil, že je poslanci pětikoalice upraví.

Zemanovy námluvy s kandidáty na nové ministry Fialovy vlády budou pokračovat na zámku v Lánech. Konkrétně se sejde s aspirantkou na ministryni obrany Janou Černochovou a uchazečem o post ministra spravedlnosti Pavla Blažka (oba ODS).

Jak se vyvíjí schodek státního rozpočtu? Ministerstvo financí ve středu zveřejní údaje, ty předchozí ale lichotivé nebyly. O měsíc dříve - v říjnu - dosáhl nejhoršího měsíčního výsledku v historii - konkrétně šlo o 335 miliard korun. Přesně před rokem činil 341,5 miliardy korun.

Zahrádkářský zákon po letech jednání vstupuje dnes v platnost. K schválení došlo letos na jaře. Mimo jiné zakotvuje veřejnou prospěšnost zahrádkářské činnosti nebo definuje například zahrádkářské osady či podmínky pachtu pozemků. Upravuje možnost Státního pozemkového úřadu nebo obcí přenechat pozemky k zahrádkářské činnosti.

Jak se v nadcházejících letech promítne neúspěch z působení v Afghánistánu do podoby příštích spojeneckých misí? I o tom budou jednat ministři zahraničí zemí NATO během závěrečného dne vzájemného setkání v Rize. Též pohovoří se svými kolegy z partnerských zemí Ukrajiny a Gruzie a proberou napjatou situaci na západním Balkáně.

Fotbalovou ligu čeká dohrávka 13. kola. V ní se utkají hráči Bohemians 1905 a Karviné. Duel byl před měsícem odložen kvůli koronaviru v hostujícím týmu. Obě mužstva mají stejný cíl, chtějí zastavit výsledkové trápení. Pražané, kteří prohráli čtyři z posledních pěti kol, se pokusí odčinit sobotní debakl 0:6 v Plzni. Karvinští jako jediní v ligové sezoně stále čekají na vítězství a nejsou poslední jen díky lepšímu skóre.

Autor:

Aby byly potraviny čerstvé: Soutěžíme o chladící kapsy od Nowaca
Aby byly potraviny čerstvé: Soutěžíme o chladící kapsy od Nowaca

Chladící tašky jsou užitečné pro udržení potravin a nápojů chladných, když jste mimo domov. Jsou skvělé i pro každodenní použití, například při...