Úterý 16. července 2024, svátek má Luboš
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Zemanův perný den na Hradě a co najdou inspektoři?

Události

  6:00
PRAHA - Prezident Miloš Zeman se ve středu setká na Pražském hradě s americkým velvyslancem Stephenem Kingem. Tématem setkání budou aktuální události ve světě i česko-americké vztahy, dodal mluvčí. Zemana čeká i setkání s šéfem čínského gigantu CITIC Group a také Pavlem Bělobrádkem.

Prezident Miloš Zeman (20. března 2018). foto:  David Neff, MAFRA

Přijdou lepší vztahy? King Zemanovi předal pověřovací listiny na začátku prosince, ve funkci vystřídal Andrewa Schapira. S ním český prezident neměl dobré vztahy, několikrát se dostali do sporu. Poprvé se střetli kvůli tomu, že americký velvyslanec označil za „poněkud prekérní“, když se Zeman chystal do Moskvy na vojenskou přehlídku k oslavám výročí konce druhé světové války. Většina evropských státníků účast odmítla kvůli ruské anexi Krymu a kvůli konfliktu na východě Ukrajiny. Zeman Schapirovi vzkázal, že má zavřené dveře na Hrad, velvyslanec se tam však při oficiálních příležitostech později objevoval.

Nástupce CEFC na Hradě. Ve středu Zemana čeká schůzka i se zástupci čínské firmy CITIC Group, která má převzít majetkový podíl ve skupině CEFC Europe. Podle Ovčáčka se setkání uskuteční odpoledne. V delegaci bude předseda představenstva Čchang Čen-ming a další šéfové nejvýznamnějších firem holdingu, do jehož portfolia patří přes 5000 firem.

Zeman se nezastaví. V 15:00 pak prezidenta čeká schůzka s předsedou KDU-ČSL Pavlem Bělobrádkem. Hovořit budou o současné politické situaci.

Pozor na rychlost. Policie bude dnes měřit rychlost na stovkách míst po celé ČR, která vybrali občané.

Kdo povede komisi GIBS? Pokračuje schůze Poslanecké sněmovny. Poslanci by měli volit předsedu stálé komise pro kontrolu Generální inspekce bezpečnostních sborů a věnovat se předlohám v prvním čtení, mj. návrhu ODS na odklad reformy financování regionálního školství.

Co najdou inspektoři? Syrské město Dúmá, kde došlo podle Pentagonu k chemickému útoku, by podle ruského ministerstva obrany měla být zpřístupněna dnes vyšetřovatelům. Experti z Organizace pro zákaz chemických zbraní (OPCW) měli na místo dorazit už v pondělí, ale Rusko oznámilo, že mise byla odložena z bezpečnostních důvodů.

S Abem i o KLDR. Americký prezident Donald Trump bude ve svém floridském letovisku Mar-a-Lago jednat s japonským premiérem Šinzóem Abem, který je na návštěvě Spojených států.Tématem budou i plánová setkání s Kim Čong-unem.