Pátek 26. dubna 2024, svátek má Oto
130 let

Lidovky.cz

Brisbane se probírá z šoku

Česko

OČITÉ SVĚDECTVÍ

Vněkterých oblastech Brisbane byla situace katastrofální, zatímco výše položené části města zůstaly v pořádku. Většina postižených lidí nemá pojištění, protože pojišťovny proti povodním nepojišťují – hlavně ne v níže položených oblastech.

Můj partner přišel při povodni o dům, který byl zaplavený až po střechu. Stále je pod vodou, takže k němu nemá přístup.

Australané jsou jinak lidé, kteří se po velké ztrátě dokážou vzpamatovat – ale samozřejmě že ne všichni. Zvlášť když některá místa byla zaplavená pětkrát během tří týdnů, což je hodně ubíjející.

Přímo fantastické ale je, jak si lidé pomáhají. Ať už soused sousedovi, anebo neznámí lidé sobě navzájem. Queensland má organizaci dobrovolníků, kteří jsou povoláváni, kdykoliv to situace vyžaduje – nejen při pohromách, ale například i při sportovních utkáních.

Evakuační centra byla přichystána pro 16 tisíc lidí, tolik míst ale nakonec nebylo potřeba. Pamatuji si na zprávu, že evakuováno bylo asi 4000 lidí.

Starosta Brisbane se snažil zorganizovat, co se dalo, zásluha ale patří hlavně queenslandské premiérce Anně Blighové, která se v těchto těžkých chvílích ukázala jako skutečný politický vůdce. Získala si respekt všech tím, jak neúnavně po celé dni rozšiřovala prostřednictvím médií informace o povodňové situaci.

Nejhorší bilancí je pochopitelně počet mrtvých, který může ještě vzrůst vzhledem k několika desítkám pohřešovaných.

Někteří lidé se už začali vracet z evakuačních center do svých domovů, ale ve většině případů se ještě zpátky vrátit nemohou. Mezi lidmi panuje vesměs úžas, neschopnost uvěřit tomu, co se stalo. Na ulicích pak vládne i pocit vzájemnosti – lidé dělají všechno pro to, aby pomohli s odklízením následků katastrofy. Ztráty se jinak už teď vyčíslují v miliardách dolarů. Voda zatopila mimo jiné i doly nebo obrovské obchodní komplexy.

Mluví se o tom, že jsme byli svědky jednoznačně nejhorší přírodní katastrofy v historii státu. Záplavy se postupně rozšířily z Queenslandu i do dalších koutů země, společně s tím, jak postupují deště. Lidé vydrží hodně, jsou zvyklí na extrémní výkyvy klimatu, ale i tak uznávají, že jde o pohromu obřího rozsahu.

Jen v Brisbane se mluví o tom, že voda jednou provždy zničila na 4000 domů a 2,5 tisíce obchodů. Dalších 22 tisíc domů voda poškodila jen částečně a možná je nebude potřeba strhnout jako ty ostatní. Možná...

Lidé v Brisbane mají řeku rádi, tráví u ní hodně času, ale teď si naplno uvědomili, že s sebou řeka nese i hrozbu.

Někteří z nich teď zvažují, co bude dál. Mluví i o tom, že se možná přestěhují a začnou jinde. Spousta jich je ale rozhodnutá začít znovu tady, v Brisbane.

O autorovi| EMÍLIA MATULA, Autorka je spolupracovnicí LN, dlouhodobě žije v Austrálii

Autor: