Pátek 26. dubna 2024, svátek má Oto
130 let

Lidovky.cz

Britské banky se bojí zisku

Česko

I přes návrat do zisku plánují banky snížit odměny manažerům a rozložit jejich výplatu do několika let

LONDÝN/PRAHA Kdyby se psal leden 2009, vrcholoví manažeři hlavních britských bank by měli důvod těšit se na zlaté hody. Jejich banky loni dosáhly výrazných zisků, a oni by se mohli těšit na neméně „výrazné“ prémie.

Jenže v současné atmosféře panující na světových finančních trzích budí očekávané zveřejnění dobrých výsledků bank v roce 2009 spíše obavy.

Nervozitu způsobuje skutečnost, že mnohé z dnes ziskových bank dokázaly překonat období krize hlavně díky finančním injekcím ze státního rozpočtu. A chlubit se ziskem a vlastní úspěšností by mohlo veřejnost spíše provokovat a politiky přimět k zavádění dalších regulací. Namísto zdůrazňování výše zisku se tak letos britské banky zaměří spíše na uklidňování veřejnosti zprávami, jak sníží bonusy pro vrcholové manažery.

„Banky v Británii budou ovlivněny postupem amerických finančních institucí,“ připustil v rozhovoru pro list Daily Telegraph britský ministr financí Paul Myners s odkazem na investiční banky JP Morgan a Goldman Sachs. Ty až do loňska vynakládaly na platy a odměny zhruba polovinu svých příjmů. Letos však tento poměr snížily na třetinu.

Hospodářské výsledky za loňský rok zveřejní banky v Británii v průběhu několika následujících týdnů. Očekává se přitom, že souhrnný zisk pětice největších britských bank dosáhne 25 miliard liber. Až donedávna by za takové výsledky čekaly na manažery „tučné“ odměny.

Zástupci bank sice zatím nechtějí konkretizovat, kolik peněz manažerům na odměnách vyplatí. Shodují se však, že to bude méně než v minulosti. Odměny: peníze budou nahrazovány akciemi Nejkonkrétnější plán pro výplatu manažerských odměn zatím představila banka Barclays. Banka plánuje navázat výši odměn na vývoj hodnoty vlastních akcií. Namísto jednorázové výplaty odměn pak banka plánuje vyplácet odměny za příslušný rok v následujících třech letech. Znamená to, že plnou výši bonusů za loňský rok by manažeři získali až na konci roku 2012.

Konkrétní sumu peněz, která by měla být na bonusech za loňský rok manažerům vyplacena, oznámí Barclays v březnu. Podle předpovědí analytiků dosáhl zisk Barclays před zdaněním za loňský rok rekordních 10,6 miliard liber.

Nejziskovější banka na britském trhu, HSBC, by měla za loňský rok vykázat zisk před zdaněním ve výši 16,5 miliardy liber, shodují se analytici. Banka zatím odmítá uvést, kolik budou čítat odměny manažerům. Její mluvčí však pro Daily Telegraph upozornil, že HSBC vyplácí více peněz formou dividend akcionářům než přímých plateb manažerům.

Konkrétní ohledně výplaty manažerských bonusů nechtěl být ani mluvčí banky Standard Chartered, jejíž zisk před zdaněním za loňský rok by měl dosáhnout zhruba 5,3 miliard liber. Zdůraznil však, že banka vygenerovala 90 procent zisku ve svých asijských pobočkách. Bonusy budou vyplácet i ztrátové banky I přes globální tažení proti manažerským bonusům se odměn nevzdávají ani manažeři bank, jejichž hospodaření skončilo loni ztrátou. V Británii to jsou např. banky Lloyds a Royal Bank of Scotland (RBS). Banka RBS, jejímž 84procentním vlastníkem je stát, oznámí podle odhadu analytiků za loňský rok ztrátu kolem 6 miliard liber. Mluvčí banky přesto uvedla, že na odměnu manažerů by mělo jít 1-1,5 miliard liber. A odměny si vyplatí i vedení Lloyds, jejíž ztráta za loňský rok by měla dosáhnout 2 miliard liber. Mluvčí banky pouze uvedl, že peníze určené na odměny by tentokrát měly být velmi malé.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!