21. května 2009 8:37 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Brno zazáří „evropskými“ ohni

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 12Diskuse
Ohňostroj v Brně | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ohňostroj v Brně | foto: Lidové noviny

BRNO Předsednictvím České republiky Evropské unii zmítají problémy. Přesto letošní festival Brno - město uprostřed Evropy bude tím „nejevropštějším“ v historii. Odhady mluví o tom, že se ho v součtu zúčastní bezmála dva miliony lidí, o několik set tisíc víc něž loni.

Evropským bude už proto, že se v jeho době uskuteční v Brně „ministeriáda“ evropských ministrů zemědělství a rybolovu. A také proto, že povinnou součástí hudebního doprovodu všech soutěžních ohňostrojů přehlídky Ignis Brunensis bude úryvek z neformální hymny Evropské unie, Ódy na radost. „Novinkou bude i užití pyrodigitálního odpalovacího systému, který umožní až 1400 jednotlivých odpalů,“ přiblížil odborný garant Ignis Brunensis Jiří Štolba.

Letošní brněnský festival v datech
Program letošního festivalu Brno - město uprostřed Evropy. Ohňostrojná představení začínají vždy ve 22.30, hudbu přenáší Rádio Kiss Hády.
* 22. 5. Ohňostrojné prelude v Denisových sadech (Theatrum Pyroboli)
* 22. 5. Průvod masek a městský karneval v Brně
* 23. 5. Nesoutěžní ohňostroj na přehradě (Flash Barrandov)
* 23. 5. Grand Prix Policie ČR v jízdě na koni (Panská Lícha)
* 27. 5. Soutěžní ohňostroj na přehradě (Pirotecnia Igual Španělsko)
* 28.-31. 5. Balloon Jam (setkání balonových letců) * 30. 5. Soutěžní ohňostroj na přehradě (Pyrovision Rakousko)
* 30. 5. Den absolventů Masarykovy univerzity
* 30.-31. 5. Závody dračích lodí - letos v Jedovnicích
* 31. 5. Dětský den uprostřed Evropy
* 31. 5. Zemědělský jarmark „Setkání s Evropou“
* 31. 5. Ohňostroj k brněnské ministeriádě, Špilberk
* 31. 5.-30. 8. Sochy v ulicích
* 3. 6. Soutěžní ohňostroj na přehradě (Gruppo Luso Pirotecnia Portugalsko)
* 4.-7. 6. Veselé sportování na Veselé
* 5. 6. Závěrečný ohňostroj nad Špiberkem
* 5. 6. Autosalon Night (v noci otevřené výstaviště), výstava Autosalon trvá do 11. 6.)
* 5.-7. 6. Festival Zábava pod hradbami, 7. 6. i na Špilberku
* 5.-7. 6. Dopravní nostalgie, oslavy 150. výročí městské dopravy v Brně s jízdami historických vozidel (6. 6. den otevřených dveří ve vozovně Pisárky, 7. 6. ve vozovně Husovice)


Letošní festival odstartuje zítra městským karnevalem a prvním ohňostrojem odpáleným v Denisových sadech. A pokračovat bude dál. Oficialitami se Brňané, kteří se budou chtít hlavně bavit, nemusejí vůbec zabývat. V programu najdou zábavu všeho druhu, chybět nebudou žádné z akcí, na které si za uplynulých 11 let zvykli.

 Největší zájem jako vždy přitáhnou ohňostroje na přehradě. I kvůli nim vodohospodáři upravili termín dalšího plánovaného odpouštění nádrže, které začne 4. června, tedy poté, co přehlídka skončí. „Už odhalené břehy ale mohou znamenat nebezpečí. Technicky sice vše zajistíme, ale záleží hlavně na kázni veřejnosti,“ zdůraznil hlavní organizátor celého projektu Jiří Morávek.

Přestávka mezi vystoupeními na přehradě však nebude dvoudenní, ale třídenní. To vítají nejen cestovní kanceláře, ale také rodiče, kteří nebudou mít tolik problémů s dětmi, které po pozdním návratu domů nechtějí ráno vstávat.

 I tak ale bude přehrada právě kvůli již nyní snížené hladině nebezpečná. Potmě lze na kamenitých srázech plných výmolů lehce spadnout a vážně se zranit.

Ponton bude umístěn na stejném místě jako obvykle, bude však rozšířen o dvě boční „křídla“, což dá větší možnosti ohňostrůjným designérům.

Na to, aby se nikdo nesnažil dostat k pontonu s odpalovacím zařízením, budou jako každoročně dohlížet strážníci. „Náš člun bude připraven řešit události během produkce. v minulosti se totiž někteří rozjaření návštěvníci rozhodli doplavat při odpalování až k samotnému pontonu,“ připomněla mluvčí městské policie Denisa Kapitančiková.

 Součástí brněnského festivalu jsou dvě desítky dílčích akcí. Letos bude mít mimořádný význam 140. výročí vzniku dopravy v Brně.

Technické muzeum kvůli němu na koleje zapůjčí ze svého depozitáře některé historické brněnské tramvaje, které Brňané neměli léta možnost vidět.

  • 12Diskuse
Pravý americký dýňový koláč
Pravý americký dýňový koláč

Vyzkoušejte recept na zaručenou podzimní delikatesu.