Pátek 26. dubna 2024, svátek má Oto
130 let

Lidovky.cz

Brusel pohlídá banky, zda neriskují

Česko

Zachránit daňové poplatníky před dobou temna. Takový je podle šéfa komise Josého Barrosa cíl nového opatření.

BRUSEL Evropská komise včera přijala klíčové legislativní návrhy na reformu finančního dohledu v Evropské unii.

Ty mají zabránit opakování finanční krize, která přerostla v krizi hospodářskou.

Pokud návrhy schválí i členské státy a Evropský parlament, v unii vzniknou dvě nové instituce, které budou dohlížet na jednotlivé finanční skupiny a budou průběžně zkoumat i rizika v ekonomikách jednotlivých zemí.

„Naším záměrem je ochrana daňových poplatníků před opakováním doby temna z podzimu loňského roku, kdy vlády musely napumpovat miliardy eur do bank,“ řekl k tomu včera předseda Evropské komise José Barroso.

Základem návrhu komisařů je vznik dvou institucí - ESRB (European Systemic Risk Board) a ESFS (European System of Financial Supervisors). První z nich bude mít na starosti takzvaný „makrodohled“, tedy obecně dohled nad riziky, která se mohou objevovat v jednotlivých státech. Druhá z nich se zase soustředí na „mikrodohled“, tedy na dohled nad jednotlivými finančními skupinami.

Česku se to nelíbí Vznik ESRB nebude mít na současnou strukturu dohledu a dozoru v jednotlivých členských státech významný vliv.

Jejím úkolem bude jen zkoumat případná hospodářská a finanční rizika a varovat před nimi příslušné národní a evropské orgány.

Vznik ESFS však může přinést celou řadu kontroverzí. Jedním z nejvýraznějších odpůrců této části návrhu je i Česká republika, která dosud sice příliš neprotestovala, ale to bylo dáno spíše její předsednickou rolí v Evropské unii z první poloviny letošního roku. Nyní, když již v čele unie nestojí, se může znovu ozývat. Česká národní banka již dříve uvedla, že úpravy by mohly vést k částečné ztrátě kontroly nad finančními toky z dceřiných do mateřských bank.

Velké banky působící v Česku mají zahraniční vlastníky a ČNB se zjednodušeně řečeno obává, aby právě vlastnící z českých bank „nestahovali“ kapitál, když jej budou potřebovat.

Na podobné pozici stojí například Slovensko; jiná ustanovení reformy se zase nelíbí Velké Británii.

Autor:

Svatý grál na suchou kůží na nohou. Přečtěte si, co vám pomůže!
Svatý grál na suchou kůží na nohou. Přečtěte si, co vám pomůže!

30 uživatelů eMimina mělo možnost otestovat krém na nohy od Manufaktury z kolekce Louka. Pomohl vám na suchou a hrubou pokožku chodidel? Přečtěte...