Pondělí 6. května 2024, svátek má Radoslav
130 let

Lidovky.cz

Bude dřív Temelín, nebo dráty?

Česko

Podle ČEZ hrozí, že stát nestihne postavit vedení pro nové bloky jaderné elektrárny

ČESKÉ BUDĚJOVICE Společnost ČEZ má obavu z toho, že pokud by dokončila nové bloky jaderné elektrárny Temelín v původně plánovaném termínu, neměla by vyrobenou elektřinu kam odvést.

Podle vedení společnosti se totiž správcům přenosové soustavy zřejmě nepodaří do deseti let vybudovat v Česku nové vedení velmi vysokého napětí (VVN), určené právě pro vyvedení výkonu z dalších temelínských bloků. Ačkoliv ČEZ dosud tvrdil, že za odložením výběru dodavatele „nového Temelína“ stojí především snaha lépe připravit podmínky samotné stavby a vyhnout se tak výraznému prodražení či zpoždění projektu, nyní připouští i problémy s rozšířením energetických sítí. Společnost ČEPS, která přenosovou soustavu spravuje, však podobné obavy odmítá.

„Za současných zákonů v Česku není skutečně příliš reálné, aby do roku 2020 vyrostlo v Česku nové vedení VVN, schopné odvést výkon z nových temelínských bloků,“ řekl LN mluvčí ČEZ Ladislav Kříž. Firma původně plánovala, že vybere dodavatele „nového“ Temelína v březnu 2012, o dva roky později se začne stavět a o dalších šest let později začnou nové reaktory v ideálním případě dodávat elektřinu do sítě. Nyní se ale celý harmonogram posouvá minimálně o rok, což v úterý potvrdila i bezpečnostní rada státu. Oficiálním důvodem má být snaha vyhnout se rizikům vyplývajícím z narychlo připraveného projektu.

„Mezi další důvody ale skutečně patří obava z toho, že se nepodaří včas dokončit nutné sítě,“ uvedl Kříž. A to podle něj kvůli očekávaným komplikacím a sporům, které mohou doprovázet plánovanou výstavbu vedení VVN z rozvodny Kočín u Temelína do rozvodny Mírovka nedaleko Havlíčkova Brodu.

Energetici: ČEZ se vymlouvá Společnost ČEPS ale tvrdí, že ČEZ se na případné problémy s výstavbou vedení VVN jen vymlouvá. „Oni to odložení dostavby Temelína na něco asi musejí svést,“ řekla LN mluvčí ČEPS Zuzana Dvořáková. Správce přenosové soustavy zatím podle ní nemá žádný důvod pochybovat o tom, že vedení z Kočína na Mírovku bude dokončeno dokonce už v roce 2018.

A to přesto, že řada obcí i majitelů pozemků nové stožáry na svém území odmítá. Ministerstvo životního prostředí navíc společnosti ČEPS vrátilo k doplnění studii EIA, hodnotící dopad „drátů“ na životní prostředí. „To ale znamená zdržení maximálně jeden či jeden a půl měsíce, s čímž se v projektu počítalo,“ uvedla Dvořáková.

Výstavba nového vedení VVN je přitom stejně komplikovaná jako třeba stavba dálnice. Stát se prostřednictvím ČEPS musí domluvit se stovkami vlastníků pozemků, pokud k dohodě nedojde, mohou následovat složité soudní procesy. „Žádné další dráty už tady nechceme, kvůli drátům už se v okolí ani nedá pomalu obdělávat zemědělská půda,“ řekl LN starosta obce Lípa na Havlíčkobrodsku Jiří Kunc. Obec podle něj trvá na tom, že pokud energetici chtějí posílit soustavu, musejí spojit různá vedení na jedněch, zvětšených stožárech. Další obce, například jihočeská Skalice, zase argumentují tím, že by jim stožáry s VVN bránily do budoucna ve stavebním rozvoji.

***

NOVÉ STOŽÁRY ZA 12 MILIARD KORUN

Pro potřeby vyvedení výkonu z nových bloků Temelína musí správce přenosové soustavy vybudovat nové, zdvojené vedení velmi vysokého napětí z rozvodny Kočín (kilometr od temelínské elektrárny) až do rozvodny Mírovka u Havlíčkova Brodu. Vedení bude dlouhé 130 kilometrů, průměrná vzdálenost mezi stožáry má být 300 metrů. Celkové náklady na stavbu se odhadují na 12 miliard korun. Výška stožáru se pohybuje mezi 41 a 45 metry. Nové vedení protne katastry 93 obcí a měst v Jihočeském kraji a na Českomoravské vysočině.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!