Pátek 26. dubna 2024, svátek má Oto
130 let

Lidovky.cz

Bude mít Polsko základny USA?

Česko

Nový americký projekt počítá s tím, že v zemi budou jak základny, tak mobilní protirakety, tvrdí polský tisk

VARŠAVA/PRAHA Podle původního plánu mělo stát v Polsku stacionární silo s deseti protiraketami. Barack Obama ale minulý týden tuto verzi evropského protiraketového štítu zrušil, což Varšavu pobouřilo. Nyní se ukazuje, že polské zklamání nemusí být namístě. Podle některých informací totiž Spojené státy v novém projektu počítají s ještě intenzivnějším zapojením Polska. Jak informoval polský list Gazeta Wyborcza, v zemi by kromě desítek mobilních antiraket měly v budoucnosti stát i americké základny.

Podle nejmenovaných polských diplomatických zdrojů by konkrétně mělo jít o protiraketové základny se systémem obrany proti střelám krátkého a středního doletu. „Nějaké konkrétní obrysy by tento plán měl získat během několika málo dnů,“ informovala Gazeta Wyborcza. Podle polského listu jede v pondělí o této variantě vyjednávat do Washingtonu i náměstek ministra zahraničí Andrzej Kremer. Ministerstvo zahraničí ale tyto informace nijak oficiálně nepotvrdilo. Protirakety opět v Redzikowu Slawomir Nowak, poradce premiéra Donalda Tuska, v rozhovoru pro tento deník pouze uvedl, že Poláci nyní čekají na konkrétnější informace o novém americkém projektu. Prozradil však, že v souvislosti s mobilními protiraketami se nyní opět mluví o jejich umístění v Redzikowu, tedy v místě, kde mělo stát i oněch deset původně plánovaných interceptorů.

Své rozhodnutí ustoupit od Bushových plánů na umístění prvků protiraketové obrany v Polsku a v Česku oznámil Bílý dům minulý čtvrtek. Zároveň však Barack Obama prohlásil, že nejde o úplné smetení protiraketového štítu ze stolu. Američané totiž chtějí vytvořit nový systém, který by bral více v úvahu stupeň íránské hrozby.

Podle zatím dostupných informací projekt počítá v první fázi s umístěním protiraket a senzorů na lodích ve Středozemním a Černém moři. Další fixní i mobilní antirakety by měly být rozestavěny ve stejné oblasti, nejspíš v Turecku. Ve druhé fázi, která by měla nastat kolem roku 2015, je pak v plánu, že budou umístěny protirakety typu SM-3 i v dalších evropských zemích, a tehdy by měla přijít na řadu právě varianta opět využít Polsko, ale také Českou republiku.

V posledních dnech se sice objevily zprávy, že s Prahou se do nové evropské protiraketové obrany nepočítá, podle českých diplomatů tomu tak ale není. „Američané nám slíbili upřesnění, pokud jde o jejich nový protiraketový projekt,“ uvedl pro LN náměstek českého ministra zahraničí Tomáš Pojar. „Jednání s USA by měla proběhnout v následujících týdnech či měsících. Je jen otázkou, zda my pojedeme tam, nebo oni sem,“ dodal.

Obamovo rozhodnutí zrušit původní štít mnohé překvapilo. Jak uvedl v rozhovoru pro Reuters polský prezident Lech Kaczynski, došlo tak „k naplnění jeho nejhorších obav“. „Na stole byly dva scénáře a ten druhý, pro Polsko horší, se stal realitou,“ prohlásil Kaczynski. V souvislosti s ustoupením od projektu pak Kaczynski nepřímo zmínil vliv Moskvy. „Rusové byli přesvědčeni, že přítomnost Američanů na polském a českém území znamená konec jejich možného vlivu v těchto oblastech,“ poznamenal prezident. Zároveň vyjádřil své obavy, že by se politika USA nyní mohla změnit. „Existuje riziko, že Američané změní svou politiku, pokud jde o jejich závazky k východní Evropě,“ dodal Kaczynski.

***

„Na stole byly dva scénáře a ten druhý, pro Polsko horší, se nakonec stal realitou.“

Autor: