Neděle 12. května 2024, svátek má Pankrác
130 let

Lidovky.cz

Diskuze

Bude po solárním tunelu následovat tunel jaderný?

Prosadit garantované ceny elektřiny pro Temelín se po průšvihu s fotovoltaikou může ukázat nereálné.

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.
VK

12. 2. 2013 3:49
levne jadro?
docela mě baví ty řeči o levném jádru. Centrální zdroj nikdy nebude pro koncového odběratele dodávat levnou energii, je to super mocenský nástroj, a slýcháme to přece u nás dost často, že ceny řídí trh. Ovšem cena energie na burze v nemecku klesla, tak proc se u nas porad zdrazuje? Co distribucni poplatky, ktere jsou mnohem vyzsi nez treba v nemecku, kdo z toho profituje a kdo plati?Nejak postradam cenu za likvidaci takove elktrarny? Tu zaplati taky danovy poplatnik, o tom se radeji ani nemluvi. 
0 0
možnosti
JN

Josef Novak

12. 2. 2013 11:42
Zeptejme se Japonců jak mají
Zeptejme se Japonců jak mají levné jádro! Kdyby ze Sachalinu dováželi LNG, tak  za ty ušetřené peníze by každý Japonec měl důchod až nadosmrti...
0 0
možnosti
FH

11. 2. 2013 23:47
Pane
Vas je tady skoda, Vam patri prkna, ktera znamenaji svet !
0 0
možnosti
PM
Již první půlka zadnice (temelín straší i v noci, páru nasvítí)
byl tunel. Fantasmagorie vytápění čech elektřinou zavinila naddimenzované přípojky, naštěstí byly z hliníku a tak už asi shnily. Dodnes se k původnímu temelínu nikdo nepřihlásil osobně, všichni jen muzikanti. Ovšemže se mohly vrátit roky 50. - 6O., kdy kdo netáhl za jeden provaz, topil švelkoksem nebo netopil vůbec. Pan otec pana Hrabala topil pneumatikami. Ještě v r. 9O jsem měl možnost zapálit kus uhlí z anglického krbu v Anglii mimo krb, hořelo plamenem a kouř byl menší než u fajfky, snad méně dráždivý, tedy bezsirné uhlí, snad JAR? Socialista tedy mohl příděly plánovat a věrné odměňovat. Zažil jsem to v obci R.,ozvala se rána do střechy, vyběhl jsem ven, a elektrikáři jen stahovali žebřík, dráty ležely na domě. Prý instalace neodpovídala normám. Elektroměr tam asi visí dodnes, měření bylo nepodstatné. Na druhý týden dorazil tým kominíků, požárníků, některé jsem si pamatoval ze zásahů StB. Prý komíny jsou barokní, tedy nenormové, a ač prosince, nutno zakázat jejich používání. (nouzovou "stavební" přípojku udělal opilec, v kamnech jsem topil dál). Netřeba tedy primárně vidět elektřinu, jednak se doba možné nouze dá překlenout čímkoliv, jednak polovina spotřeby jen plnění plánu. Můj otec úřadujíc na státním úřadu, musel ještě denně s kolegy si poslat a zaplatit ze svého uhlí, tedy i republika dokázala spořit, nehrozilo, že firhaňky v mrazu  nezatáhnuty. Jinak naše školy přirozeně v velkými okny, rolety jen proti slunci. Důležitější třeba posílení ruského vlivu, otestováno ve Varech a všemu lidu se to tak líbí. Nebo není co dělat a hladová zeď je také tradice? On temelín opravdu nedostaven, přerušením se zapomnělo na infrastrukturu. Nebo další prostituování krajiny jako exportního teritoria, proč jen zničená čína, hubeni čínští otroci? I vlastenec prostonárodní si zasluhuje výprask, za hříchy minulé i současné.
0 0
možnosti
FH

11. 2. 2013 22:45
Pane JSV
neni to o hrozbe dotaci, je to o tom, jak CEZ z dnesniho pohledu muze nebo nemuze ufinancovat pripadnou stavbu 3. a 4. bloku JE Temelin, nemusime si navzajem vykladat jak jsou stavby jadernych elektraren, celosvetove, financne a casove nakladne, to oba i vsichni vime, jsem si i vedom toho, ze s dosavadni prizni verejnosti by se nemelo mrhat, ale, strategicky je stavba 3. a 4. bloku v Temeline spravne rozhodnuti Ceske Republiky, a ja nemohu za to, ze chlapci v CEZiku hraji hru jakou hraji, maji k tomu mnoho duvodu, a docela spravne ti chlapci na CEZiku reaguji a argumentuji, momentalne, brani zajmy akcionaru, tedy i zajmy Vase, ALE, velka energetika neni o zisku zitra, za dva roky, za tri roky, velka energetika je beh na dlouhou trat a je treba hledat modely financovani, ktere nikoho nepobouri a povedou k cili, a verte mi, ze tech modelu je velmi mnoho, nelze vse zjednodusovat na tema - dotace - od statu - provokovat verejnost, Temelin 1, 2 jsme staveli za penize CEZiku a vlada pouze garantovala uvery, nikdy tyto garance nebyly vyuzity a nikdy nenatekly na stavbu Temelin 1, 2 jine penize nez penize od CEZ, a tak to bude i v pripade stavby Temelin 3, 4 - nikdy nepritecou jine penize, nez penize CEZ (plus event. partneru v projektu), urcite i z uveru, z mnoha uveru, urcite s nejakymi garancemi - treba nejakou garantovanou cenou a nad tuto cenu se budou penize presouvat zpet, ... nesmi to byt cesta do zapomeni, to by bylo spatne, je to sance pro tisice nasich lidi ve fabrikach a neni to o okouzleni politiku, je to o poradne praci, hodne prace, hodne odborne prace, a Praci Cest!, predevsim :-) 
0 0
možnosti
J

Jvs

12. 2. 2013 23:28
Nesdílím Vaše nadšení
a naopak se obávám, že pokusy o stavbu 3. a 4. bloku JETE jsou špatným řešením. Vím, že nejsem osamocen s názorem, že rozhodnutí není potřeba přijmout tak rychle, jak se tváří (někteří) politici. A získaného času by bylo možno využít k hledání řešení optimálního pro celek (stát), a to nejen z hlediska financování stavby. Ty cca 3GW by bylo pro soustavu rozhodně lepší postavit na severní Moravě a ne v jižních Čechách. Bylo by taky potřeba nějak zajistit, aby výkon jaderek už opravdu začal nahražovat uhelky a ty zbytky uhlí byly k dispozici teplárnám. Jenže to byla jedna z Temelínských lží už před 20ti lety. A pak se souběžně s najetím dnešní JETE rabovaly uhelné zásoby pro vývoz  (Coal Energy, znáte ?) a teď ti kořistníci požadují prolomení těžebních limitů.Ale on se nejspíš rozvoj energetiky dělá asi stejným způsobem jako výstavba dálniční sítě. Chvíli se sypou peníze do OZE (a asi nikdy se nedozvíme kdo na tom vlastně vydělal) a pak se zase forzíruje Temelín (a ani tady se nedozvíme kdo v tom má jaké zájmy). Tak opravdu nevím, o co je opřena Vaše hluboká víra, že zrovna tohle je to pravé. 
0 0
možnosti
J

Jvs

11. 2. 2013 22:22
Ale na to jsem se neptal.
A když už jste zmínil barigády: ono by bylo lepší namísto zarputilého boje pokorně přesvědčovat. Tím spíš, pokud budete opravdu chtít dotace.
0 0
možnosti

12. 2. 2013 17:25
Dotací netřeba
stačí zrušit, tu šílenou magořinu jménem dotace do tzv. oze. V rámci Evropy se ušetří biliony a energetický trh se vrátí do normálu.
0 0
možnosti
FH

11. 2. 2013 21:57
tatkove
jsou jen jedni, jihocesti, a verte, ze ti hosi vedi co delaji a vedi proc to delaji, s jejich vzdelanim a zkusenostmi jsou urcite na spravne strane barikady :-)
0 0
možnosti
FH

11. 2. 2013 21:42
kde jste ty pohadky
zkopiroval, jste nestastnik, ktery tady jenom skodi kopirovanim z webu
0 0
možnosti
JN

Josef Novak

12. 2. 2013 6:20
Pane Heczko, vas je tady
Pane Heczko, vas je tady skoda, mel byste nastoupit jako vykonna pracovni sila k BIS. Takovy spion se hned tak nevidi! Zdroje informaci ma kazdy jine a zalezi jestli pouziva bulvar jako vy, nebo  ma k dispozici informace primo od zdroju! Pokud budete pouzivat jen to co vas v dobe pary naucili v lavicici, tak s tim budete ke smichu, i tak jsou vase vykriky do tmy na povazenou!! Vy nejste schopen zadne diskuze, protoze to co se vam nehodi, se snazite znevazit zesmesnovanim a nejste schopen zadne protiargumentace. Ano ty cisla jsou z webu, tak jako mnoho dalsich informaci jsou overene a zcela realne. I VY muzete pouzit web na kontrolu techto cisel!
0 0
možnosti
FH

11. 2. 2013 21:39
Jiri
Vy jste horsi nez spam !!!
0 0
možnosti
JN

Josef Novak

11. 2. 2013 21:30
Z cizího krev neteče...
 Podle dajů amerického ministerstva energetiky (DOE) totiž došlo u 75 reaktorů (výstavba zahájena mezi lety 1966 až 1977) k drtivému překročení rozpočtů. Celkové odhadované náklady se měly vejít do 45 miliard dolarů. Skutečné náklady se však vyšplhaly ke 145 miliardám dolarů. Kombinace překročení rozpočtů v průměru o hrozivých 200 % s havárií v elektrárně Three Mile Island v roce 1979 jsou hlavní příčinou, proč se na více než třicet let zájem o atom ve Spojených státech zastavil.Problém s podhodnocenými náklady najdeme také v Česku. ČEZ v roce 1993 slíbil vládě, že postaví Temelín za necelých 69 miliard korun. Ve výsledku byl rozpočet překročen o dalších více než třicet miliard korun. Ušetřena nebyla ani Asie.  14 ndických projektů z let 1972 až 2006 překročilo původní rozpočty o 180 až 400 procent. Podobné statistiky najdeme také ve Velké Británii u zatím posledního spuštěného reaktoruSizewell . Vyhodnocení projektu ukázalo, že došlo ke zvýšení kapitálových nákladů z původních 1691 na 3700 milionů liber. Navyšování nákladů se netýká pouze jaderných elektráren, ale také dalších atomových provozů. V Británii zahájily koncem sedmdesátých let výstavbu závodu na přepracování vyhořelého jaderného paliva (THORP) s očekávanými náklady 300 milionů liber. Projekt se dostal do skluzu, byl dokončen až o pět let později – v roce 1992 – a náklady se vyšplhaly na šestinásobek (1,8 miliardy liber). Pokud bychom k projektu započetli i zařízení a budovy, které bylo nutno vybudovat mimo původní plán, dostaneme se až na částku 2,8 miliardy liber. 
0 0
možnosti
FH

11. 2. 2013 20:41
naprosto spravne
a podepisuji se pod to :-)
0 0
možnosti
J

Jvs

11. 2. 2013 21:53
A pod toto se taky podepíšete
A pod toto se taky podepíšete ? Není on autor jedním z těch taťků od vás ?
0 0
možnosti