Čtvrtek 9. května 2024, svátek má Ctibor
130 let

Lidovky.cz

Být ženou v 21. století: Mission Impossible?

Česko

Stává se občas, že jedna a tatáž kniha ve vás vyvolá nadšení i nelibost. U knihy Pozpátku na vysokých podpatcích se vám to pravděpodobně stane víc než jednou. Hlavně pokud těžce nesete, když vás v jinak chytré a inspirativní knize neustále ruší až příliš roztomilé ilustrace, anebo pokud jste zvyklí číst si v dopravních prostředcích. Je totiž velmi pravděpodobné, že když se vám někdo podívá přes rameno a spatří na jedné straně titulek „Single Sex“ (sex singlů) a na protější „Comfort Sex“ (sex jako útěcha), jeho další pohled bude patřit vám. Vydržet pár pohledů úkosem je ale cena, kterou po přečtení téhle knihy rádi (rády) zaplatíte.

„Tohle není příručka typu pomoz si sám ani návod pro život v deseti bodech,“ říkají autorky v úvodu a svých slov se celkem konzistentně drží (boji proti příručkám z poličky „Návod na...“ je ostatně věnována celá jedna kapitola). Problém je v tom, že se těžko dá charakterizovat, co tedy jejich kniha vlastně je. Autorky jsou zkušené publicistky (mj. pracovaly v Timesech), obě už vydaly i jiné knihy, a hlavně - obě jsou „naštvané a mají toho dost“. Čeho? Že „existují celá průmyslová odvětví, která ženám tvrdí, že jsme tak nějak celé špatné“. A daly si za úkol z téhle mizerie ostatní ženy vytáhnout.

Zdá se, že vymluvit ženám, že a) nejsou dost hezké, b) nezvládají domácnost (v případě, že pracují), c) nemají pořádnou kariéru (v případě, že jsou matkami v domácnosti), d) je absolutně trestné jíst před spaním čokoládu, je nesplnitelný cíl. Autorkám se to ale přece jen daří -krůček za krůčkem, „jako když dáváte dohromady kamarádku, která utrpěla existenciální výprask“.

A pozor - nejde o žádné zapšklé feministky. Autorky mají muže rády, ale uvědomují si, že „intelektuálně jsme možná všechny postfeministky, ale co se týče evoluce, jsme pořád jen zvířata“. A tak nemá cenu vzpírat se přirozenému běhu věcí, spíš se musíme postarat, abychom se z nároků, které jsou na nás ženy kladeny (a které si na sebe klademe samy), nezbláznily.

Zručné publicistky vás rozesmějí nejpozději na sedmé straně v kapitole Nebezpečí romantické lásky. Rozebírají v ní „Pohled s velkým P“, který se vyskytuje v každém romantickém filmu a deprimuje už několik generací žen (Co když se na mě nikdy nikdo takhle nepodívá?). Následuje výklad nesmyslu zvaného romantická láska a citlivá obhajoba lásek jiných - takových, které lidé běžně žijí. To všechno s jediným účelem - ukázat, že krasavci a krasavice ve filmu, rozesmáté rodinky s běloskvoucími tričky v reklamách a vystajlované matky, které stíhají vyrobit kostým na školní bál, šéfovat firmě a pěstovat vášnivý manželský sex, v reálném světě prostě neexistují. V téhle knize nenajdete návod, jak toho všeho dosáhnout, ale jak se vyrovnat s tím, že toho nikdy nedosáhnete.

Pesimistické? Ale vůbec ne. Jen realistické. A hodně zábavné.

***

LITERATURA FAKTU ČESKY NEVYŠLO Backwards in High Heels Tania Kindersley, Sarah Vine Vydalo nakladatelství Fourth Estate, Londýn 2009. 376 stran.

Autor:

Večerní parťák na koupací rituál: Vyhrajte balíček od sebamed Baby
Večerní parťák na koupací rituál: Vyhrajte balíček od sebamed Baby

Přebalit, vykoupat, umýt hlavu, pořádně promazat celé tělíčko... Skvělým parťákem pro takový večerní rituál je sebamed Baby. Sháníte-li jednoho...