Středa 28. února 2024, svátek má Lumír
130 let

Lidovky.cz

Adeptů přibývá. Kdo získá Sexistické prasátečko?

Média

  18:55aktualizováno  18. května 13:50
PRAHA - Polonahá krasavice a nabídka stavby lešení nemají zdánlivě nic společného. Ale když se ocitnou společně na jednom billboardu a přidá se k tomu dvojsmyslná věta "Postavíme vám ho všude!", je na světě další z řady sexistických reklam. Která z nich získá titul Sexistické prasátečko roku?

Reklama nominovaná do soutěže o Sexistické prasátečko roku 2011. foto: Reprofoto

Už potřetí se do soutěže o Sexisitické prasátečko roku schází nominace na nejvíce sexistickou reklamu v Česku. Tedy takovou reklamu, která staví na stereotypních názorech na ženy nebo muže a podporuje tím představu méněcennosti jednoho pohlaví. Nemusí se jednat jen o sexuální narážky.

Reklama nominovaná do soutěže o Sexistické prasátečko roku 2011.

"Sexismus se projevuje především předsudky o nezpůsobilosti k určitým činnostem – žena, která neumí řídit, muž, který se nedokáže postarat o dítě. A v důsledku tak působí diskriminačně," uvádí hnutí Nesehnutí, které soutěž pořádá.

MÁTE TIP?

Máte tip na sexistickou reklamu roku? Až do konce září můžete návrhy zasílat na e-mailovou adresu zenskaprava@nesehnuti.cz. Nominované reklamy si lze průběžně prohlížet ZDE.

Jeho snahou je upozornit, že některé reklamy mohou urážet, aniž si to třeba jejich autoři uvědomují.

Reklama nominovaná do soutěže o Sexistické prasátečko roku 2011.

Reklamy, které spočívají ve stereotypním prezentování žen coby pečovatelek o domácnost a nositelek ladných křivek, přibývají po desítkách. Podobně je tomu i v případě reklam s muži v hlavních rolích - jejich zájem spočívá téměř jen ve sportu, zábavě a zbylá část jsou kariérističtí pracanti.

Reklama nominovaná do soutěže o Sexistické prasátečko roku 2011.

"Realita a zkušenost nám ukazuje, že ženy nejsou jen hospodyňky, stejně jako muži nejsou jen podnikatelé v oblecích," míní organizátoři soutěže, kterou chtějí na toto klamavé stereotypní vyobrazování mužů a žen v reklamách upozornit.

Reklama nominovaná do soutěže o Sexistické prasátečko roku 2011.

Sexistické reklamy se budou hromadit do konce září a svůj tip může do soutěže zaslat kdokoliv. Nemusí se jednat jen o papírové reklamy nebo billboardy, ale také o televizní či rozhlasové reklamy.

K TÉMATU:

Reklama nominovaná do soutěže o Sexistické prasátečko roku 2011.

"O došlých reklamách bude veřejnost i odborná porota hlasovat v říjnu, v listopadu se pak všichni mohou těšit na slavnostní předání této anticeny", doplňuje koordinátorka programu Kristýna Pešáková.

VÍTĚZOVÉ MINULÝCH ROČNÍKŮ

Loni získala anticenu firma S&Ř, CH Kovo, která se zabývá řezáním, vysekáváním a ohýbáním plechu, a to za reklamu, která fotku téměř svlečené ženy doplňuje textem "Přeřízneme, ohneme vše dle Vašeho přání".
sexistická reklama

V roce 2009 si Sexistické prasátečko odnesl brněnský noční klub Belveder, který lákal k návštěvě billboardem s nahou dívkou.
Billboard, který zvítězil v soutěži o sexistické prasátečko.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!