Čtvrtek 7. prosince 2023, svátek má Ambrož, Benjamin
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Polky pobouřilo heslo kampaně k vyšetřování prsů. Je prý sexistické

Zdraví

  15:46
VARŠAVA - Feministické organizace v Polsku pobouřil slogan, který jedna nemocnice v Opoli použila v kampani za preventivní vyšetřování prsů žen. Heslo "Prsa mých zaměstnankyň kontroluji sám" má šéfům firem a úřadů připomínat, že mají své podřízené přesvědčovat, aby chodily na mamografické vyšetření.

Samovyšetření prsu - ilustrační foto. foto: Shutterstock

"Je to sexistické heslo, které se jednoznačně spojuje s obtěžováním," řekla listu Gazeta Wyborcza Joanna Piotrkowská, šéfka feministického informačního servisu Feminoteka. Tvrdí, že heslo ženy představuje jako předměty a ničím se neliší od reklam, na kterých "dívky ukazují prsa a válí se po kapotách aut". Zajímalo by ji, jestli by slogan přišel mnoha lidem stejně zábavný, kdyby se změnil na "Penisy mých zaměstnanců kontroluji sám".

Jiným ženám heslo přijde šovinistické, protože z něho vyplývá, že muži jsou šéfové a příslušnice něžného pohlaví jejich podřízené.

Opolskému centru onkologie, které kampaň vymyslelo, se ozvala i vládní pověřenkyně pro rovnoprávnost Elžbieta Radziszewská. V záležitostech, jež se týkají rovnosti pohlaví, přitom zasahuje poměrně málo, poznamenala Gazeta Wyborcza. Radziszewská kampaň jako takovou podporuje, zdravotnickému zařízení ale navrhla, aby změnilo její heslo.

"Heslo kampaně možná provokativní je," připouští Wieslawa Kaczmareková z opolského centra onkologie. Tvrdí ale, že iniciativa zdravotnického zařízení smysl má, protože se na něho kvůli preventivní prohlídce obrátila řada firem a institucí.

V Polsku mají na bezplatné mamografické vyšetření nárok ženy mezi 50 a 69 lety. Nicméně okolo 60 procent Polek na prohlídky nechodí. Rakovinu prsu lékaři v Polsku loni diagnostikovali u 14.000 žen, 5000 jich na tuto nemoc zemřelo.

Autor: