Úterý 14. července 2020svátek má Karolína 25 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Zdraví

Orální sex může zabíjet, množí se případy takto přenášené rakoviny

Lízátko - ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Lízátko - ilustrační foto | foto: Shutterstock

LONDÝN Některé druhy rakoviny v oblasti úst a krku, přenášené orálním sexem, se ve vyspělých zemích prudce šíří. Upozornili na to podle agentury Reuters v odborném časopise British Medical Journal britští vědci, kteří doporučují očkování dospívajících děvčat a chlapců proti těmto nemocem.

Přestože celkově rakoviny krku a ústních sliznic v posledních letech mírně ubylo, počet případů specifického druhu rakoviny jícnu označovaného zkratkou OSCC výrazně vzrostl, a to hlavně ve vyspělém světě.

Tento nárůst přitom zřejmě vyvolalo přenášení lidského papilomového viru (HPV), který se často přenáší právě při orálním sexu a může vyvolat téměř všechny druhy krční rakoviny. U žen jde o druhý nejčastější druh nádorového onemocnění vůbec.

"Přenášení HPV při sexu - zvláště při orálním - může být příčinou nárůstu výskytů rakoviny jícnu související s přenosem HPV," uvedli britští vědci.

Očkovat i chlapce?

V mnoha vyspělých zemích už existují očkovací programy, které mají proti HPV chránit hlavně dívky, a to ještě před zahájením jejich aktivního sexuálního života.

Britští vědci pod vedením Hishama Mehanny z univerzitní nemocnice v Coventry doporučují k úvaze, zda by do imunizačních plánů neměli být zahrnuti i chlapci. Dosud to však naráželo na argument vysokých nákladů.

Promiskuita

Každoročně je u žen zaznamenáno více než 500 000 nových případů rakoviny krku a 200 000 úmrtí způsobených tímto onemocněním.

Celkově je mezi mužskou i ženskou populací rakovina krku a ústních sliznic šestým nejrozšířenějším druhem nádorových onemocnění. Ve světě každý rok přibude 640 000 nových případů.

Nedávná studie prokázala, že riziko rakoviny jícnu souvisí s mírou promiskuity. U lidí se šesti a více partnery nebo nejméně čtyřmi, s nimiž provozovali orální sex, je toto riziko vyšší.

"Musíme se znovu podívat na důkazy a přehodnotit efektivnost nákladů u chlapců ve světle tohoto nového a prudce rostoucího výskytu," zdůrazňuje Mehanna.

Vědci poukazují například na nedávnou studii, která zjistila sedmdesátiprocentní nárůst výskytu HPV u diagnostikovaných případů rakoviny jícnu ve Stockholmu od 70. let minulého století.

Papilomový virus jako příčinu rakoviny jícnu určili v 60 až 80 procentech případů rovněž vědci ve Spojených státech.

Ještě v minulém desetiletí měla tato příčina jen čtyřicetiprocentní podíl na výskytu OSCC.

Vakcinace

Proti infekcím přenášeným papilomaviry se používají dvě očkovací látky - Cervarix od farmaceutické firmy GlaxoSmithKline a Gardasil (V ČR také pod názvem Silgard) ze společnosti Merck & Co.

Dosud se používají hlavně jako vakcína proti rakovině děložního čípku, která má rovněž papilomavirový původ. Papilomaviry napadají buňky lidské pokožky a sliznic hlavně na genitáliích, ale také například až v nosohltanu.

,

Neurolog: Alzheimera a parkinsona může ovlivnit strava. Opatrně s mléčnými výrobky

(ilustrační snímek) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jako jeden z mála na světě dokáže vyčíst z ultrazvukových snímků riziko Parkinsonovy, Alzheimerovy a dalších chorob....

Virus se mění pod rukama. Přírodní izoláty se tak nechovají, vysvětluje Peková

(ilustrační snímek) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Do povědomí širší veřejnosti se molekulární bioložka a viroložka Soňa Peková z laboratoře Tilia dostala pro své neshody...

Vlci útočí. Rodina z Beskyd se bojí o dcery i o turisty

(ilustrační snímek) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Klidný život rodiny žijící v beskydské obci Hrádek blízko Jablunkova, změnil útok vlků. „Sedmiletá dcera ráda chodí se...

SOUTĚŽ: Vyhrajte Královský rodinný balíček do Království lesa
SOUTĚŽ: Vyhrajte Královský rodinný balíček do Království lesa

Království lesa je unikátní rodinné hřiště inspirované šumavskou přírodou. Kousek od Lipenské přehrady a Stezky korunami stromů tak naleznete pro sebe a svou rodinu místo, kde si užijete skvělou zábavu. Zapojte se do soutěže a vyhrajte celodenní vstupné.