Sobota 1. října 2022, svátek má Igor
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Sex v práci - začátek, nebo konec vaší kariéry?

Ekonomika

  7:34
LONDÝN - Navázání sexuálního vztahu v práci může znamenat začátek slibné kariéry. Románky ale mohou vzkvétající kariéru také zbrzdit. Výzkum, jehož výsledky analyzoval britský server BBC News, ukázal, že velká část zaměstnanců někdy milostný vztah s kolegou či kolegyní měla. Co všechno se však může stát dojde-li k prolomení hranice mezi profesním a milostným životem?
Sexuální obtěžování - ilustrační foto.

Sexuální obtěžování - ilustrační foto. foto: Shutterstock

Problémy nastávají zejména v případě vzplanutí vášní mezi nadřízeným a podřízenou či naopak. Podle Petera Handela ze společnosti Carnegie Training hrozí zneužití takového vztahu téměř vždy. Problémy plynou ze samotného faktu, že je jedna z osob ve vyšším postavení.

Handel školí zaměstnance personálních oddělení v 75 zemích a radí jim, jak se s touto citlivou záležitostí vypořádat. "Jsou zde dva zásadní problémy," říká. "Jak si můžete být jistý, že je vztah bezpečný bez více či méně skrytého nátlaku a zda se nejedná o střet zájmů."

Lepší plat přes postel?
Firmy mívají různá pravidla co se týče vztahů mezi spolupracovníky. Některé společnosti trvají na naprostém zákazu románků na pracovišti, což Handel považuje za kontraproduktivní. Připouští však, že tyto vztahy mohou působit problémy, které negativně ovlivňují chod společností. "Když vaše kolegyně spí s šéfem, jak víte, že nemá lepší plat nebo si tím nevylepšuje pracovní podmínky?"

Rozchod?

Mnoho firem v takovém případě jednoho ze zaměstnanců přemístí na jiné oddělení, což ale může vést k problémům jiného druhu. "Pokud bude z dvojice potrestán ten na nižší pracovní pozici, není to fér. Pokud najdete jinou pozici pro druhého, můžete přijít o zkušeného leadera," říká Handel. Přemísťování zaměstnanců mezi jednotlivými odděleními navíc není řešením pro menší firmy.

Ani vyhazov obou není ideálním řešením. Zaměstnavatel v takovém případě musí brát v potaz případné právní důsledky, které za rozhodnutí může nést. Obzvlášť ve Spojených státech není takový krok jednoduchý. "Když vyhodíte někoho s kým jste spal, vystavujete se nebezpečí, že vás dotyčný obviní ze sexuálního obtěžování," tvrdí Handel.

Mnoho právních kanceláří se zabývá právě těmito případy. Handel proto varuje zaměstnavatele: "Nedělejte nic, co nechcete druhý den vidět na titulní straně bulvárních novin."

Budete litovat
Obecné se dá říci, že románku s kolegou nakonec budete litovat – a pokud se jedná o nadřízeného, budete muset utéct někam daleko, nebo povolat právníky.

Výzkum, který provedl Andrew Kakabadse, profesor managementu z Cranfieldské univezity v Anglii, ukazuje, že 60% všech zaměstnanců někdy mělo velmi důvěrný vztah s kolegou. Za důvěrný vztah Kakabadse považuje takový, který je silnější než přátelství "jen krok před tím, že se stane fyzickým."

"Hodně takových vztahů se časem změní v sexuální vztah,” říká. Podle něj přitom vůbec nezáleží na náboženství nebo zemi původu.

Každý šestý
Kakabadse připouští, že je těžké uvěřit, že opravdu 6 z deseti kolegů má na pracovišti důvěrný vztah a že reakce zbylých čtyřech jsou většinou nevěřícné.

Říká, že signálem pro uznání této skutečnosti je moment, kdy se začnete ptát sám sebe "Proč má zrovna on/ona od šéfa takové výhody?"

"Většinou ve firmách najdete ženy, které mají vztahy se staršími muži," říká Rod Liddle z časopisu Spectator. Muži chtějí mládí a krásu. Na ženy jako afrodiziakum působí moc, velký výdělek a schopnost starat se o dítě.

Přátelé nebo partneři?

Národní organizace žen v USA uvádí, že 50 až 75 % žen se v práci setkalo se sexuálním obtěžováním. hranice mezi obtěžováním a flirtem jsou ale velice tenké. Podle Americké asociace managementu vedla polovina románků na pracovišti k dlouhodobému vztahu nebo dokonce manželství.

Autor:

Sověti ozářili Richarda Nixona radioaktivitou. Jeho agenti to zastavili trikem

Premium Při návštěvě v Sovětském svazu Richard Nixon sice přátelsky hovořil se sovětským vůdcem Nikitou Chruščovem v takzvané...

Test kočičích kapsiček. I z krmiva za deset korun může zvíře dostat vše

Premium Kočky nám sice někdy připadají mlsné, ale ony jen v miskách hledají to, co jejich tělu prospívá nejvíc: maso plné...

Extra steh po porodu navíc? Rodičky děsí ponižující husband stitch

Premium Přivést dítě na svět znamená pro většinu žen prožít si mnoho vypjatých chvil. Vyrovnat se s průběhem porodu nemusí být...

Mary Kay je 25 let na trhu! Vyhrajte a oslavte to společně s námi
Mary Kay je 25 let na trhu! Vyhrajte a oslavte to společně s námi

Mary Kay slaví 25. výročí na českém a slovenském trhu. To už je pořádný důvod k oslavě a při té příležitosti jsme si pro Vás připravili soutěž o...

Mohlo by vás zajímat