Sobota 20. července 2024, svátek má Ilja
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Akcie jsou nejdražší v historii burzy

Ekonomika

  7:46
PRAHA - Pražská burza se včera dostala na rekordní úroveň, když klíčový ukazatel burzy index PX překonal psychologickou hladinu šestnáct set bodů. Skončil na úrovni 1600,4 bodu.

Burza - ilustrační foto. foto: Reprofoto

„Jedna z věcí, které táhnou burzu, je příznivý ekonomický vývoj v Polsku a ve střední Evropě,“ říká analytik Cyrrus Petr Bártek. Kromě pražské burzy se tak daří rovněž trhům ve Varšavě a v Budapešti.

„Pražská burza je ve vleku ostatních trhů,“ upozorňuje ředitel společnosti Key Investments Daniel Brzkovský. Podle něj je navíc současný růst překvapivý, protože ze strany domácích investorů je zájem o akcie na pražské burze omezený. „Nevidím zvláštní důvody, které by růst vysvětlovaly,“ uvádí Brzkovský. Kromě vlivu okolních burz se zřejmě projevuje zájem velkých hráčů, jako jsou investiční a penzijní fondy, banky nebo pojišťovny. „Institucionální klienti mají dost volných prostředků,“ říká makléř společnosti Wood & Co. Jan Pavlík.

Investoři mají zájem především o akcie energetického gigantu ČEZ, což táhne nahoru celou burzu. Akcie ČEZ včera posílila o 2,3 procenta, čímž se dostala na dostřel tisícikorunové hranice. Jedna akcie ČEZ stála na konci obchodování 976,5 koruny. „Nekončící silná poptávka ze zahraničí způsobila dnes doslova euforii,“ tvrdí Aleš Vávra z J&T Banky.

Kromě ČEZ se včera dařilo cenným papírům Komerční banky a Philip Morris, jejichž cena vzrostla o téměř dvě procenta. Na další vývoj pražské burzy v nejbližší době nepanují mezi odborníky jednoznačné názory. „V polovině prosince může přijít vybírání zisků před koncem roku,“ odhaduje Pavlík. Snížení cen očekává rovněž Brzkovský. Podle něj je většina titulů na pražské burze „zralá na korekci“.

Naopak podle Bártka panuje na trhu dobrá nálada. „Nevidím důvod, proč by trhy nemohly pokračovat v růstu,“ tvrdí Bártek. Nákupní nálada je podle Vávry tak silná, že změna trendu rozhodně nepřijde v nejbližší době. Světové trhy rostou Investoři ale nevěří jen akciím, které se obchodují na pražské burze. Na historické rekordy se včera dostaly také trhy v Indii a Singapuru.

„Zdá se, že přišly na trh fondy,“ sdělil AFP singapurský makléř důvod stoupajících cen na trhu. Za růstem burzy v Bombaji vidí vstup investičních fondů na trh hlavní dealer Vidžaj Tilakraj z indické brokerské firmy Prabhudas Lilladher. Kvůli zájmu zahraničních investorů jsou nejdražší v historii také cenné papíry ruských firem.

Rozvíjející se trhy tak již překonaly dramatický propad cen, který proběhl na přelomu května a června letošního roku. Na českém trhu se však podle Bártka snížil objem obchodů asi o pětinu.
Autoři:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!