Pondělí 29. dubna 2024, svátek má Robert
130 let

Lidovky.cz

Ekonomika

Irsko zavede varovné štítky na všechny druhy alkoholu, stejné jako u cigaret

ilustrační snímek foto: Reuters

Štítky varující před riziky plynoucí z konzumace alkoholu budou brzy v Irsku nalepené na každé láhvi alkoholického nápoje, a to včetně piva a vína. Následovat tak budou varovné nálepky, které už jsou v EU několik let povinné na krabičkách cigaret. Tamní producenti alkoholu se bouří, podle nich je to neúměrná překážka, která naruší volný trh.
  20:36

Vedle producentů alkoholických nápojů se k chystanému irskému nařízení vyjadřují i zástupci dalších zemí, obavy mají například Spojené státy, které spolu s Mexikem už požádaly o debatu na toto téma na půdě Světové obchodní organizace. Rezervovaný postoj zaujala i Argentina, Austrálie nebo Kuba. Evropská komise nechala irské vládě v této věci volnou ruku, proti je však minimálně devět zemí, které jsou významnými producenty piva a vína. Informaci přinesl portál Bloomberg.

Irský zákon by měl nabýt účinnosti za tři roky, etikety umístěné na plechovkách i láhvích alkoholických nápojů budou od roku 2026 upozorňovat na zdravotní rizika, která jsou s požíváním alkoholu spojena. Velká sytě červená písmena budou varovat před hrozbou rakoviny nebo poškození plodu během těhotenství.

Dalšími instrukcemi ve znění zákona je například požadavek přeškrtnutého obrázku těhotné ženy nebo přesných údajů ohledně počtu kalorií v každé láhvi. Na formu etikety legislativa nárok neklade, mohou to být klidně samolepky.

Prodejci se nám perou před výlohou. Francie bojuje proti nelegálním cigaretám

Producenti alkoholu se nyní obávají, že jejich produkty dopadnou jako ty v tabákovém průmyslu. Z varovných nápisů se totiž velmi rychle staly odpudivé obaly zčernalých plic či amputovaných končetin. Kanada dokonce minulý měsíc schválila povinné varování na každé cigaretě zvlášť.

Největší italské sdružení zemědělců Coldiretti prohlásilo, že chystaný irský krok je alarmující a mohl by sloužit jako nebezpečný precedent i pro další země. „Nové etikety způsobí neospravedlnitelnou a neúměrnou překážku v obchodu,“ uvedla asociace CEEV zastupující na sedm tisíc vinařských firem po celé Evropě.

Irský ministr zdravotnictví Stephen Donnelly si ale za svým rázným krokem stojí. „Naprostá většina lidí si rizika, která se pojí s konzumací alkoholu, neuvědomuje,“ řekl na veřejnoprávní stanici RTE. Dodal, že není čas čekat.

Lidé si rizika neuvědomují

Irsko se podle údajů Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj OECD z roku 2021 umístilo na dvacáté příčce ze osmačtyřiceti zemí v míře konzumace alkoholu. Každé dvacáté úmrtí v zemi je potom připisováno alkoholu. Podle údajů tamního ministerstva zdravotnictví navíc takzvané umírněné pití přispělo v roce 2017 k 23 tisícům nových případů rakoviny.

„Evropská komise se legislativou zabývala v posledním roce a žádné námitky nevznesla, neboť Irsko prokázalo, že důraz na veřejné zdraví je ke schválení dostatečným důvodem,“ tvrdí mluvčí EK. Komise také shodila ze stolu námitky, že by vliv na evropský trh mohl být natolik výrazný, že by se ho mohl dotknout.

Cigarety pokryjí ošklivé obrázky, příchutě skončí, navrhuje Brusel

Letos v únoru poslalo komisi devět členských států dopis, v němž požadují kontrolu legitimity návrhu tohoto zákona. „Vytváří to poškozující precedent, který naruší volný pohyb zboží na evropském trhu,“ psalo se v dopise podle Bloombergu. Mezi těmito zeměmi bylo i Česko, Slovensko, Francie nebo Španělsko.

V oblasti zdravotnictví má Irsko pověst průkopníka. V roce 2004 se stalo vůbec prvním státem, který zakázal kouření na pracovištích, v barech a restauracích. Krok nejprve vyvolal vlnu kritiky, ale nakonec ho následovalo mnoho zemí jak v Evropě, tak i ve světě.

Alkohol podávaný v malých dávkách...

Mnoho hráčů na poli alkoholového průmyslu, jako například vinařská asociace CEEV, upozorňují, že nová varování na láhvích potřou rozdíly mezi střídmým pitím a alkoholismem. Podle zdravotnické organizace ale nic jako nerizikové pití neexistuje, jakákoli dávka má dopad na zdraví jedince. Alkohol způsobuje alespoň sedm typů rakoviny včetně těch nejznámějších, rakoviny prsu a tlustého střeva.

EU chce zošklivit kuřákům cigarety, výrobci se nových krabiček děsí

Podle Franka Murraye, hepatologa a předsedy irské nevládní organizace Hnutí proti alkoholu, existuje jasná souvislost mezi požíváním alkoholu a rakovinou i cirhózou jater.

V tabákovém průmyslu měla důležité slovo Světová obchodní organizace v roce 2018, když finálně potvrdila pravomoc australské vlády zakázat prodej tabákových výrobků bez odstrašujících obrázků, proti tomu tabákové firmy ostře vystupovaly. Firmy Philip Morris nebo Japan Tobacco tehdy varovaly, že takto nově nastavená pravidla budou mít vliv na další země, které budou opatření přebírat.

Vědecký týdeník British Medical Journal také tehdy popisoval irské hospody bez kuřáckého dýmu jako zázrak a velký úspěch. Jestli se stejného komentáře dostane i varovným etiketám na láhvích alkoholických nápojů, ukáže teprve čas. „Jsem si celkem jistý, že brzy budou irský příklad následovat i ostatní země, úplně stejně jako tehdy s tabákem,“ uzavřel podle Bloombergu ministr zdravotnictví Donnelly. „Stane se to normální.“

Autor:

Allgemein öffentliches Krankenhaus Spittal/Drau
Ärztin/Arzt für Innere Medizin

Allgemein öffentliches Krankenhaus Spittal/Drau

nabízený plat: 172 000 - 273 000 Kč