Čtvrtek 23. května 2024, svátek má Vladimír
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Ekonomika

Amazon stáhl z prodeje vánoční ozdoby a otvíráky lahví s motivem Osvětimi. Nešlo o první kontroverzní předměty

Vánoční ozdoba s fotkou Osvětimi. foto: twitter Auschwitz Memorial

PRAHA - Internetový obchod Amazon stáhl z nabídky výrobky s motivem Osvětimi. Fotky bývalého nacistického vyhlazovacího tábora tvůrce použil hned na několika produktech, mimo vánočních ozdob například na magnetkách na lednici, otvíráku lahví nebo na podložce pod myš.
  12:10

Předměty byly součástí série suvenýrů s obrázky různých míst v Polsku včetně Osvětimi. A právě proti prodeji výrobků s fotkami nacistického tábora se ohradili zástupci tamního památníku s tím, že jsou neuctivé.

Kromě vánočních ozdob výrobce nabízel také podložky pod myš, magnetky a...
Ozdoby prodával i internetový obchod Wish.

Prodejce vyrábějící vánoční ozdoby s nákresem nákladního vozu, který jede do Osvětimi, nabízí například i předměty s budovou Genbaku Dome v Hirošimě na místě shození atomové bomby během druhé světové války.

Poté, co Amazon výrobky stáhl, vydalo jeho tiskové oddělení vyjádření, že všichni prodejci musí respektovat pravidla, s nimiž se takové obrázky neslučují. „Budeme řešit produkty porušující naše pravidla, prodejcům bude hrozit i vyřazení jejich účtu z Amazonu,“ řekl mluvčí firmy. Stejné produkty, jako nabízel Amazon, stále prodává také internetový obchod Wish. 

Není to poprvé, co musel americký gigant vyřadit z prodeje nevhodné výrobky – začátkem roku řešil stížnosti na produkty, které měly urážet muslimy. Obchodník nabízel například matrace s odkazem na proroka Mohameda nebo toaletní prkno potištěné textem Koránu.

Autor: