Úterý 18. ledna 2022, svátek má Vladislav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Američané koupili známky Budweiser Bier

Ekonomika

  9:56
PRAHA - Americká pivovarnická společnost Anheuser-Busch koupila firmu Budějovický měšťanský pivovar a dostala se tak k části jejích registrovaných ochranných známek s názvem Budweiser Bier.

Etiketa pivní láhve měšťanského pivovaru Budweiser.

Uvedly to dnešní Hospodářské noviny (HN). Američané si tím zároveň otevírají cestu k případné privatizaci čtvrtého největšího producenta piva v Česku - národního podniku Budějovický Budvar.

ČTĚTE TAKÉ:

Měšťanský pivovar, který patří v Česku k menším producentům, Američané podle listu koupili od společnosti Harvestor. V ní je akcionářem František Savov, podnikatel spojený s nevýhodnými prodeji někdejšího svazáckého majetku. Ovládá mimo jiné i knižní vydavatelství Mladá fronta.

Detaily transakce, včetně prodejní ceny, jsou předmětem obchodního tajemství, řekl HN Michal Donath, mediální zástupce Savova a Pivovaru Samson.

Harvestor nejprve rozdělil měšťanský pivovar na samostatnou firmu Pivovar Samson, na kterou přešel majetek, technologie i zaměstnanci původního pivovaru a která nadále patří Harvestoru. Ve zbytkové části společnosti, kterou následně koupili Američané, zůstaly ochranné známky a nevelké pozemky se zdrojem vody, píšou HN.

Zůstane označení piv?

Zatím není jasné, za jakých podmínek a zda vůbec bude moci nyní Pivovar Samson dál prodávat svá piva s označením Samson a zároveň Budweiser Bier. Donath uvedl, že celá transakce souvisí s plánovanou zahraniční expanzí pivovaru.

Podle ředitele Budvaru Jiřího Bočka je z transakce patrné, že Anheuser-Busch nebude v ČR vařit pivo, ale jde mu především o kontrolu duševního vlastnictví.

Dlouhý boj o značku

Budějovický Budvar byl založen v roce 1895 v Českých Budějovicích, německy Budweis. Anheuser-Busch začal pivo s názvem Budweiser vařit roku 1876. Oba pivovary bojují o značku Budweiser a její různé obměny jako je Bud více než sto let. Většina sporů je z nedávných let, kdy Budvar zvýšil export.

Označení Budweiser používá nejen měšťanský pivovar, ale ve světě ještě častěji Budvar. Oba pivovary se se společností Anheuser-Busch, která je od roku 2008 součástí největší světové pivovarnické společnosti Inbev, o název Budweiser soudí již téměř 34 let.

Budvar a někdejší Budějovický měšťanský pivovar vedou s Američany o označení Budweiser více než stovku sporů. Prodej malého pivovaru může podle lidí z branže posílit šance Američanů při budoucí privatizaci Budvaru a přispět k prosazení zájmů Anheuseru, tedy jeho expanzi na trzích, kde dosud s budějovickými pivovary soupeří, napsaly dnešní HN.

Autoři: ,

Velký test samotestů na covid: lépe fungují výtěrové, některé neodhalí nic

Premium Ještě před dvěma lety znamenaly dvě čárky na testu, že se budou chystat křtiny, delta byly americké aerolinky, gama...

Nečekaný příbuzenský vztah. Vévodkyně Kate a Meghan pojí krev Přemyslovců

Premium Učebnice mluví jasně. Přemyslovci vymřeli po meči v roce 1306, kdy byl mladičký král Václav III. zákeřně zavražděn...

Češi investují do kryptoměn ve velkém. Stát řeší, jak je přinutit přiznat zisky

Premium Ještě nedávno byly virtuální měny jako bitcoin investicí především pro lidi, kteří chtěli experimentovat a nebáli se...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat