Pondělí 17. ledna 2022, svátek má Drahoslav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Analytici pro LN: Ani tuny sněhu ekonomiku Česka nepoloží

Ekonomika

  12:15
PRAHA - Ničivé záplavy ani hluboké závěje se na hrubém domácím produktu České republiky výrazně neodrážejí. Negativní dopady živlů totiž často vyváží jejich pozitivní vliv, shodují se analytici oslovení LN.

Sníh komplikuje dopravu. foto: ČTK

"Problém sněhové nadílky z hlediska makroekonomiky nelze přeceňovat. Nebývalý příval sněhu se na HDP může projevit jen teoreticky," řekla Markéta Šichtařová, ředitelka firmy Next Finance. Aby se závěje skutečně projevily v ekonomice země, musel by mít nějaký velký podnik, například Škoda Auto, problémy s tím, že se mu nedostanou zaměstnanci do práce.

"Negativní dopady tuhé zimy na HDP jsou nejvíce patrné v odvětvích, jako je stavebnictví, doprava a cestovní ruch," řekl Marek Hatlapatka, analytik makléřské firmy Cyrrus. Nižší teploty a více sněhu nejen zvýší náklady na energie, ale i zpomalí stavebnictví či dopravu.

"Nadprůměrně tuhá zima se například projevuje i vyšším růstem nezaměstnanosti než za běžných podmínek, opět především kvůli sektorům, jako je stavebnictví," řekl Hatlapatka. Negativní dopady chladné zimy na severní polokouli se však již nyní projevují například ve vyšších cenách pohonných hmot u českých čerpacích stanic.

"Na druhou stranu zima samozřejmě pomůže do určité míry k lepším výsledkům energetických společností," řekl Hatlapatka. Teoreticky by mohla zima podpořit i útraty lidí za zimní vybavení a pobyty na horách. Tento potenciálně pozitivní vliv je však do jisté míry eliminován nepříznivým stavem silnic a samozřejmě také napjatými rozpočty domácností.

Vylepšit hospodaření státu by mohla i zvýšená poptávka po zboží spojená s obnovou zničeného majetku. Tyto škody největší české pojišťovny odhadují na desítky milionů korun. "Ani loňské povodně neměly na HDP negativní vliv. Ve statistikách se totiž neobjeví, když někdo přijde o starou postel, ale až když si pořídí novou," vysvětlila s nadsázkou Šichtařová.

Velký test samotestů na covid: lépe fungují výtěrové, některé neodhalí nic

Premium Ještě před dvěma lety znamenaly dvě čárky na testu, že se budou chystat křtiny, delta byly americké aerolinky, gama...

Nečekaný příbuzenský vztah. Vévodkyně Kate a Meghan pojí krev Přemyslovců

Premium Učebnice mluví jasně. Přemyslovci vymřeli po meči v roce 1306, kdy byl mladičký král Václav III. zákeřně zavražděn...

Češi investují do kryptoměn ve velkém. Stát řeší, jak je přinutit přiznat zisky

Premium Ještě nedávno byly virtuální měny jako bitcoin investicí především pro lidi, kteří chtěli experimentovat a nebáli se...

Mohlo by vás zajímat