Úterý 6. června 2023, svátek má Norbert
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Ekonomika

V Applu vznikly první maloobchodní odbory v USA. Odhlasovali si je zaměstnanci prodejny v Marylandu

Apple (ilustrační). foto: ČTK

Zaměstnanci obchodu společnosti Apple Inc. v Marylandu si odhlasovali vstup do odborů. Stali se tak prvními maloobchodními zaměstnanci technologického gigantu ve Spojených státech, kteří budou v odborech. Poblahopřál jim k tomu i americký senátor Bernie Sanders.
  9:28

Více než sto zaměstnanců obchodu ve městě Towson drtivou většinou hlasovalo pro členství v odborech. Zaměstnanci vytvoří Koalici organizovaných zaměstnanců maloobchodu.

Mluvčí Applu na žádost agentury Reuters o komentáře v e-mailu uvedl, že společnost nemá v tuto chvíli co dodat.

Snahy o vytvoření odborů nabírají v některých velkých amerických korporacích, jako Amazon.com a Starbucks, na síle.

Zaměstnanci Applu v Atlantě, kteří chtěli založit odbory, minulý měsíc svoji žádost stáhli a tvrdili, že jsou zastrašováni.

Někteří současní a bývalí zaměstnanci Applu začali loni kritizovat pracovní podmínky ve společnosti na internetu a používali hashtag #AppleToo.

„Blahopřeji zaměstnancům Applu v Towsonu v Marylandu k tomu, že se stali prvním obchodem Apple ve Spojených státech, který vytvořil odbor!“ uvedl americký senátor Bernie Sanders na svém Twitteru.

„To, co právě teď vidíme, je historické povstání Američanů z dělnické třídy, kteří říkají korporátní elitě, že musí skoncovat se svou chamtivostí,“ napsal.

Zaměstnanci si odhlasovali vstup do Mezinárodního svazu strojníků a pracovníků v leteckém průmyslu (IAM). Svaz se označuje za jeden z největších a nejrozmanitějších průmyslových odborových svazů v Severní Americe. Zastupuje zhruba 600 tisíc aktivních členů a členů v důchodu z leteckého a obranného průmyslu, aerolinií, železnice, dopravy, zdravotnictví, automobilového průmyslu a dalších odvětví.

Autoři: ,

BOOM! Získejte vibrační kuličky na posílení pánevního dna
BOOM! Získejte vibrační kuličky na posílení pánevního dna

Potřebujete posílit pánevní dno, ale nemáte čas na aktivní cvičení? Značka BOOM představila Pulzační a vibrační kuličky, které aktivně posilují...