Pondělí 13. května 2024, svátek má Servác
130 let

Lidovky.cz

Ekonomika

Apple poslouchá, i když nemá. Oblíbení hlasoví asistenti údajně nahrávají soukromé konverzace


Google Pixel 3 a Apple iPhone XS Max | foto: Luděk Vokáč, iDNES.cz

Premium Doporučujeme
Oblíbení hlasoví asistenti od firem jako Apple či Google údajně nahrávají soukromé konverzace i tehdy, když mají „spát“, třeba v kapse u kalhot. Cupertinská společnost už kvůli tomu v USA čelí žalobě uživatelů.

Celý článek je běžně jen pro členy

Blahopřejeme, tento článek vám někdo otevřel.

Obavám z toho, že moderní technologie odposlouchávají své uživatele, čelíme dlouhá léta. S příchodem hlasových asistentů se ale nejistota ještě více prohlubuje. Uživatelé ve Spojených státech amerických dokonce podali u federálního soudu v Kalifornii žalobu, v níž tvrdí, že hlasový asistent Siri na zařízeních značky Apple neoprávněně nahrává soukromé hovory.

K aktivaci Siri dochází pouze po vyslovení fráze „Hey, Siri“, případně po stisku určitého tlačítka nebo klávesové zkratky. Potom, co k aktivaci dojde, je zahájeno rozpoznávání příkazů a jejich odesílání na servery mateřské společnosti. Uživatel si tak pouze s pomocí hlasu může pustit hudbu, přidat položku na nákupní seznam nebo třeba najít nejbližší restauraci. Prakticky ale asistenti poslouchají pořád a čekají na to, kdy se ozve aktivační fráze s určitým dotazem.

Hrozí hromadná žaloba

Podle odborníka na počítačové vědy a psychologii Noaha Goodmana je „naučit“ umělou inteligenci reagovat na určitou frázi velmi složitý proces, protože hlasy jednotlivých lidí se výrazně liší.

Může tedy dojít k tomu, že dané zařízení mylně vyhodnotí zcela odlišnou frázi jako příkaz k aktivaci a začne s přenosem audio stopy na servery Applu bez vědomí uživatele. Právě v těchto případech dochází k úniku soukromé konverzace. Podobným způsobem může k nechtěnému odposlechu dojít u majitelů chytrých hodinek Apple Watch, kteří si na nich aktivovali funkci „zvednutí zápěstí“.

Minulý týden ve čtvrtek soudce dokonce rozhodl, že mohou nadále usilovat o podání hromadné žaloby proti společnosti Apple. Zároveň však soudce Jeffrey S. White z federálního okresního soudu v Oaklandu zamítl část týkající se možnosti vysoudit na firmě odškodné.

Obliba asistentů roste

Nejedná se o ojedinělý případ, kdy technologické giganty čelí žalobě za narušování soukromí pomocí hlasových asistentů. Mezi ty nejznámější patří Amazon Alexa, Siri a Google Asistent.Technologičtí obři však popírají, že zařízení využívají za jiným účelem, než ke kterému jsou určená. Mluvčí Amazonu Faith Eischenová v prohlášení uvedla, že Amazon ukládá zvuk pouze tehdy, když zařízení detekuje klíčový příkaz. Pouze „malá část“ zvuku je kontrolována ručně. Uvedla také, že uživatelé mohou své nahrávky spravovat a od případné kontroly se odhlásit.

Kvůli podobným žalobám pravděpodobně technologickým společnostem nastanou těžké časy. Obliba hlasových asistentů totiž prudce roste – společnost eMarketer koncem loňského roku odhadla, že ve Spojených státech používá hlasového asistenta alespoň jednou měsíčně až 128 milionů lidí.

V reakcích na žalobu společnost Apple uvádí, že záznamy Siri neprodává a že podle nich nelze dohledat konkrétní osobu. Požadavky na hlasového asistenta totiž nejsou nikdy spojené s konkrétním Apple ID, což je účet, kterým se uživatel přihlašuje ke všem službám Apple.

„Apple věří, že soukromí je základním lidským právem, a navrhl Siri tak, aby ji uživatelé mohli kdykoli zapnout nebo vypnout,“ napsala společnost ve svém návrhu na zamítnutí žaloby.

Apple zároveň tvrdí, že aktivně pracuje na vylepšování Siri, aby zabránila neúmyslnému spuštění a poskytla vizuální a zvukové signály, aby uživatelé přesně věděli, kdy je Siri spuštěna.

„Siri nepracuje po uživatele“

V roce roce 2019 firma s jablkem ve znaku z velké části ukončila spolupráci se zaměstnanci, kteří poslouchali a hodnotili nahrávky pořízené pomocí Siri. V té době uvedla, že bude využívat pouze počítačem generované přepisy. Podobný postup údajně společnosti využívají k tomu, aby se dozvěděly, co funguje, a mohly tak své produkty vylepšovat.

Jen o několik měsíců později agentura Associated Press ale oznámila, že nahrávky pořízené Siri opět hodnotí živí lidé. Společnost ale dala uživatelům možnost se od poslechu odhlásit.

Nicole Ozerová, ředitelka pro technologie a lidská práva kalifornské organizace ACLU, uvedla, že Američanům není lhostejné, kolik informací hlasová technologie shromažďuje. „Myslím, že žaloba je jasnou známkou toho, že si lidé konečně začínají uvědomovat, že Siri nepracuje pro nás, ale pro Apple,“ uvedla.

V česku tvoří telefony iPhone od společnosti Apple zhruba pětinu všech chytrých telefonů.