Neděle 23. června 2024, svátek má Zdeňka
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Ekonomika

Zelená žižkovská moderna. Ze tří věží nakonec zbyla jediná, ta nejmenší

Projekt Centrum Nového Žižkova foto: AI Design

Část Prahy kolem Olšanských hřbitovů prochází výraznou proměnou. Stavějí se hlavně byty, kromě projektu v areálu dřívějšího Nákladového nádraží Žižkov by měla brzy odstartovat i výstavba projektu Centrum Nového Žižkova architektky Evy Jiřičné. Ten má nahradit původní sídlo SPT Telecom. Zásahy úřadů ale zmírnily jeho odvahu.
  8:00

Architektka Eva Jiřičná zvítězila v mezinárodní soutěži mezi 98 ateliéry ze 30 zemí už před čtyřmi lety. Její návrh tří zvlněných věží ale u pražských úředníků narazil. K realizaci se blíží jediná věž, ta nejmenší s 80 metry a 25 podlažími. Nejvyšší z navrhovaných věží měla mít 100 metrů.

Zatímco ve výšce a počtu věží se ustupovalo, okolní bytové domy nabobtnaly. „Kapacity podlažních ploch zůstávají velmi podobné,“ říká autorka návrhu Eva Jiřičná. Zajímavostí je, že územní plán výškové limity nestanovuje, proto se i další architekti v soutěži pustili do výškových staveb.

Vzniknout má více než tisícovka bytů k nájmu i prodeji, za záměrem stojí developer Central Group. Projekt, který nahrazuje původní telekomunikační budovu, kde dříve sídlila společnost O2 a její předchůdci, má obsahovat i obchody, služby či restaurace. V samostatném objektu bude také mateřská škola.

Do žižkovského Mordoru se zakously bagry, zmizí také ikonická 96metrová věž

Vše bude ale ještě dlouho trvat, start výstavby se plánuje až po získání stavebního povolení, což by se mohlo podařit za další tři roky. Stavět by se tak mohlo dekádu po získání pozemků. Projekt ukazuje, jak složité je v Praze nové byty postavit.

„Celkové příspěvky pro město za možnost stavět v této lokalitě nové byty činí více než 240 milionů korun,“ říká šéf Central Group Dušan Kunovský. K tomu připočítává, že stát na DPH získá dalších zhruba 1,5 miliardy. K nákladům je třeba připočítat i stovky milionů korun na demolici původní budovy včetně tří tisíc tun azbestu.

Autor: