Čtvrtek 30. března 2023, svátek má Arnošt
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Ekonomika

Prostorné chodby ve dřevě a přehledná struktura. V Předkláštěří na dětech nešetří

Prostorné chodby ve dřevě. Navržená škola má přehlednou strukturu. Žádné labyrinty chodeb. Nová škola je také samozřejmě plná technologií na minimalizaci spotřeby energií. O letní noci se předchlazuje komínovou ventilací, automaticky větrá třídy podle hodnot oxidu uhličitého a čerstvý vzduch se ochlazuje či otepluje podle aktuální potřeby foto: VIZUALIZACE PELČÁK A PARTNER ARCHITEKTI

Novou školu si v architektonické soutěži vybrali i v Předkláštěří. Obec těsně vedle Tišnova na Brněnsku se s rostoucím počtem dětí do stávajících školních prostor nevejde. Jde vlastně o typický problém městeček s dobrým dopravním spojením do ekonomických center. Stěhují se do nich mladé rodiny, které na bydlení ve velkoměstě při dnešních cenách nedosáhnou.
  10:00

Projekt má všechno, aby pro místní školáky znamenal výrazný skok kupředu. Stačí se na mapách podívat na stávající školu a výše na vizualizacích na možnou novou. Naději dává i fakt, že v hodnocení komise není nic o tom, že by byl návrh příliš rozmařilý, což zpravidla znamená, že se bude zmenšovat a škrtat a přepracovávat.

Žáci by se tak mohli skutečně dočkat velkorysých prostor ve dřevě. Architekt Petr Pelčák a jeho tým se školám nevěnoval poprvé. Na svých webových stránkách má řadu podobných návrhů a je vidět, že už má v oku, co potřebuje vzdělávání 21. století. Vychází jak z potřeb moderní pedagogiky, která chce s dětmi pracovat jinak než v minulosti, tak z nároků na energetickou náročnost budov. Pozornost si u nových škol zaslouží i požadavek obcí, aby rodiče mohli své děti dovézt prakticky až ke vchodu.

Architekti se s tím vypořádávají různě a v tomto případě se to povedlo výborně. Ti, kteří přijdou pěšky nebo přijedou autobusem, nejsou proti těm, které přiveze mamataxi, v nevýhodě. Bohužel se objevují návrhy, kdy se dětem postaví těsně před vchodem do školy další zbytečná cesta a další přechod jen kvůli spolužákům v autech.

Autor:

Mohlo by vás zajímat