Neděle 26. června 2022, svátek má Adriana
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Proč Areva nedostaví Temelín? Ignorovala český atomový zákon

Ekonomika

  10:30
Za vyřazením francouzské společnosti Areva z tendru na dostavbu Temelína stojí prý skutečnost, že nabídka Francouzů negarantovala fixní cenu dodávky či občas ignorovala český atomový zákon. Areva si proti rozhodnutí ČEZ podala v pátek námitku.

Jaderná elektrárna Temelín. foto: Reuters

ČEZ v odůvodnění podle informací listu z vysoce důvěryhodného zdroje napsal, že Areva fakticky "popřela dodávku na klíč za předem stanovenou cenu v předem stanoveném čase". Informaci přinesla Mladá Fronta DNES Firma prý u některých položek například uvedla, že předem není schopná říct cenu s tím, že bude prostě tržní.

ČTĚTE TAKÉ:

 V nabídce bylo také řečeno, že když uzavřená smlouva na dodávku dostavby Temelína nebude v případě času či ceny odpovídat realitě, může se ze strany Arevy změnit a firma si vše potřebné doúčtuje.

Francouzi údajně také v nabídce ignorovali některé podmínky českého atomového zákona, například pokud jde o zajištění přepravy některých součástí dodávky. "Nebylo to prostě tak, že by udělali jednu chybu, která by se dala opravit. Bylo to překvapivé, ale jako by v řadě částí téměř ignorovali zadávací podmínky," uvedl zdroj.

Zástupci ČEZ v pátek v oficiálním prohlášení sdělili, že důvody vyřazení Arevy z tendru jsou obchodní i zákonné a jsou zásadního charakteru. Bližší výtky nechtěla firma komentovat do doby, než proběhne případné odvolání Arevy. V tendru zůstávají americko-japonská firma Westinghouse a česko-ruské konsorcium Škoda JS, Atomstrojexport a Gidropress. Náklady na dostavbu temelínské elektrárny se odhadují na 200 až 300 miliard korun. Stavba třetího a čtvrtého bloku má být hotova nejpozději v roce 2025. Vítěz tendru má být vybrán v příštím roce.

Autoři: ,

Nadané děti mají společné rysy. Rodiče to někdy nepoznají, říká expert Mensy

Premium Pouhá dvě promile populace – tedy jenom jeden člověk z pěti set – má IQ vyšší než 150. Zhruba každý padesátý má přes...

Cesta do Chorvatska 2022: Jak projet rozkopané Slovinsko a tankovat v Maďarsku

Premium Dobrá zpráva pro dovolenkáře mířící autem na Jadran. Cesta byla letos hladká, na nejrychlejší trase přes Vídeň, Graz...

Ekonomie hlouposti: počet hlupáků „v oběhu“ je vyšší, než si myslíte

Premium Hloupí lidé patří ekonomicky k nejnebezpečnějším. Za hloupé je třeba považovat ty, kteří škodí druhým i sobě samým. V...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat