Pátek 19. srpna 2022, svátek má Ludvík
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Armáda chce koupit další letadla Casa. Kvůli předchůdcům padla obvinění

Ekonomika

  8:10
PRAHA - Náčelník generálního štábu Petr Pavel prosazuje rozšíření flotily, česká armáda plánuje ke čtyřem stávajícím nakoupit další dva letouny CASA. Cena letadel by neměla převýšit 1,6 miliardy korun.

Česká armáda plánuje nakoupit další dva letouny CASA. foto:  Tomáš Krist, Lidové noviny

Mluvčí generálního štábu Jana Růžičková řekla, že v souvislosti s plánem postupného vyřazení tryskových Jak 40 se uvažuje o jejich náhradě. 

„Jednou z variant je i pořízení dalších dvou letounů Casa, možné je i urychlení projektu středního transportního letounu,“ uvedla. Hlavním argumentem pro investici do letounů Casa je společná logistika, která by byla levnější než při provozování jiného typu.

Policie navrhla obžalovat Parkanovou a Staňka v kauze letadel CASA

O nákupu letounů Casa za více než 3,5 miliardy korun rozhodla vláda Mirka Topolánka (ODS) v roce 2009. Nákup byl od počátku mnohými odborníky i médii kritizován jako předražený. Letouny Casa v držení české armády provázely poruchy, kvůli kterým vojáci několikrát provoz letadel zastavili. O plánu nákupu dalších letadel informoval deník E15.

Protikorupční policie počátkem března navrhla podat obžalobu v kauze nákupu těchto letadel. 

V případu figuruje exministryně obrany Vlasta Parkanová (TOP 09, dříve KDU-ČSL) a bývalý šéf ministerské sekce vyzbrojování Jiří Staněk. Vyšetřovatelé je viní z porušování povinnosti při správě cizího majetku a ze zneužívání pravomoci veřejného činitele. 

Nákupem letounů údajně vznikla státu škoda 818,8 milionu korun. Obviněným hrozí až deset let vězení. Exministryně podle kriminalistů nenechala zpracovat nezávislý posudek na cenu letounů pro vojenské letectvo, ačkoli to stanovuje zákon. 

Parkanová trvá na tom, že se trestného činu nedopustila. Už dříve uvedla, že své stíhání považuje za absurdní.

Autoři: ,

Porucha imunity je první známka, že je v našem životě něco špatně, říká lékařka

Premium Lidí s poruchami imunity přibývá. Příčinou je často špatný životní styl, což vede k vážným nemocem, třeba k rakovině....

Bude hůř. Považuji za férové sdělit to divákům předem, přiznal šéf ČT

Premium Inflace, energie, válka na Ukrajině a k tomu nízké koncesionářské poplatky. Současná situace postihla i Českou...

První díl rozhovoru s Shopaholicadel: Práci neseženu, každý den můžu umřít!

Premium Rozhovorům se dlouho úspěšně vyhýbala, nyní ale udělala výjimku a Expresu poskytla exkluzivní sondu do své duše....

Léto venku s eMiminem: Na co se těšit v 7. soutěžním týdnu?
Léto venku s eMiminem: Na co se těšit v 7. soutěžním týdnu?

Léto venku s eMiminem je tady! Každý týden budeme soutěžit o fantastické ceny v celkové hodnotě 298.000 Kč. Sdílejte své letní zážitky, hodnoťte...

Mohlo by vás zajímat