Středa 6. prosince 2023, svátek má Mikuláš
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Ekonomika

Zaměstnanci australských podniků na výrobu LNG jdou do stávky. Plyn zdražuje

Závod na zpracování LNG Wheatstone (2. června 2022) foto: Profimedia.cz

Dva australské závody, které produkují zkapalněný zemní plyn, jdou v pátek do stávky. Odbory uvedly, že rozhovory s vedením ohledně mezd a pracovních podmínek nedospěly k dohodě. Informovala o tom agentura Reuters. Závody patří americké společnosti Chevron a na celosvětové kapacitě pro produkci LNG se podílejí více než pěti procenty. Cena plynu pro evropský trh se zvyšuje.
  10:41

Hrozba stávky v závodech Gorgon a Wheatstone v západní Austrálii přispěla v minulých týdnech k přechodnému růstu cen plynu na evropském trhu. Zaměstnanci hodlají nejprve stávkovat omezeně, od příštího čtvrtka však plánují práce na dva týdny zcela přerušit, pokud se spory ohledně mezd a pracovních podmínek nevyřeší.

Společnost Chevron uvedla, že odbory mají nadměrné požadavky v porovnání s obvyklými podmínkami v odvětví. Organizace Offshore Alliance, která sdružuje dva odborové svazy zastupující pracovníky v energetickém sektoru, označila ústupky požadované firmou Chevron za nepřijatelné. „Ačkoli Chevron dostal od Offshore Alliance spoustu příležitostí k řešení, bude nakonec čelit dni zúčtování,“ dodala.

Společnost Chevron uvedla, že bude nadále podnikat opatření k zachování provozu v závodech. Austrálie je největším vývozcem LNG na světě, není však jeho významným dodavatelem do Evropy. Panují nicméně obavy, že omezení vývozu LNG z Austrálie přiměje kupce z Asie soupeřit o dodávky z jiných zdrojů prostřednictvím vyšších cen. Největším odběrateli LNG z Austrálie jsou Čína a Japonsko, za nimi následuji Jižní Korea a Tchaj-wan, píše Reuters.

Cena plynu roste

Velkoobchodní cena plynu pro evropský trh kvůli stávce zaměstnanců dvou australských závodů produkujících zkapalněný zemní plyn (LNG) roste. Cena klíčového termínového kontraktu na plyn s dodáním v říjnu ve virtuálním obchodním uzlu Title Transfer Facility (TTF) v Nizozemsku si kolem 09:30 SELČ připisovala zhruba sedm procent a nacházela se v těsné blízkosti 35 eur (zhruba 850 Kč) za megawatthodinu (MWh).

Loni v srpnu se velkoobchodní cena plynu pro evropský trh kvůli omezování dodávek z Ruska vyšplhala až do blízkosti 350 eur za megawatthodinu. Od té doby však výrazně klesla, k čemuž přispěly vysoké dodávky LNG. Cena plynu na burze je teď hluboko pod úrovní administrativně stanoveného stropu v České republice, který činí 2500 Kč za MWh.

Hledáte lepšího zaměstnavatele? Najděte ho na internetovém pracovním portálu jobDNES.cz

26. dubna 2023

Autoři: ,

Pomožte svému dítěti lépe se soustředit! Vyzkoušejte doplněk stravy ESPRICO®
Pomožte svému dítěti lépe se soustředit! Vyzkoušejte doplněk stravy ESPRICO®

Máte dojem, že má vaše dítě potíže se soustředěním? Impulzivita a hyperaktivita zasahují do jeho každodenního života? V tom případě by se mohl stát...