Středa 22. září 2021, svátek má Darina
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Nebezpečná auta poškozená hurikánem mohou skončit v českých bazarech

Ekonomika

  13:10
PRAHA - Část z téměř jednoho milionu vozidel poškozených v USA při hurikánech Harvey a Irma ze zřejmě dostane do Evropy a mohla by se objevit i v Česku. Velká část těchto aut se dováží přes Německo, kde získávají německé doklady. Oznámila to ve středu společnost Cebia.

Následky hurikánu Irma. foto: Reuters

„Velké množství těchto vozidel je dále nabízeno k prodeji v USA a některé z nich byly nebo budou vyvezeny do Evropy a mohou být prodány v Česku. Studie dokazují, že zaplavená vozidla mohou vážně ohrožovat bezpečí jejich uživatelů, ale i okolních vozidel. Určitě každý chápe, že zatopená vozidla nepatří na silnice, ale důležité je, aby se o této skutečnosti zájemce o vozidlo včas dozvěděl,“ uvedl ředitel Cebie Martin Pajer.

Celý proces podle něho funguje tak, že specializované firmy v USA auta levně nakoupí například na aukcích a poté je uvedou do prodejného stavu, tedy vyčistí a zbaví viditelných známek zaplavení, a pak je v Německu krátce zaregistrují. Tím získají německé doklady, se kterými se pak vůz dostane na český trh, a je registrovaný jako dovoz ze SRN.

Podobně se v minulých letech na českém trhu objevily vozy z tuzemských záplav nebo zatopená auta ze sousedního Německa či Francie. U moderních vozů plných elektronické výbavy a bezpečnostních systémů je zvýšená náchylnost k poruchám zejména po zaplavení vodou výše než je motorový prostor.

Hurikán Maria změnil obytnou čtvrť v portorické Guayamě v trosky.
Karibik po zásahu hurikánu.

Mnoho závad může být i životu nebezpečných. Prakticky kdykoliv totiž může selhat elektronika, nebo vzniknout závady na vnějších součástech auta vlivem nadměrné koroze. Opravy zaplavených aut, včetně nutné výměny elektroinstalace, mnohdy převyšují ceny nabízených aut.

Hurikán Harvey přinesl tolik vody na území USA, jako dosud žádná jiná tropická cyklóna a způsobil rozsáhlé záplavy. Hlavně v Texasu a Louisianě napáchal škody za zhruba 190 miliard dolarů. Hurikán Irma, který udeřil především na Floridu, způsobil škody v hodnotě kolem 100 miliard dolarů.

Dovoz ojetých aut do Česka od ledna do října se meziročně zvýšil o čtyři procenta na 143 577 vozů. Většinu lidé dováží právě z Německa, Francie nebo Itálie.

Autor:

Talent funguje, když se nastartuje v mozku. Odemkněte ho, radí Jan Mühlfeit

Premium Dvaadvacet let pracoval ve firmě Microsoft po boku Billa Gatese. V byznysu se dostal na vrchol, ale také zažil strmý...

„Očkovat sa nechcu, je v tom sajrajt.“ Reportáž z obce, kde odmítají vakcínu

Premium Vyškovec je obec, kde se nejméně lidí z celé země nechalo očkovat proti koronaviru – jen necelých sedmnáct procent. V...

Když dva jsou málo. 5 pravd o sexu ve třech, které vám zatím nikdo neřekl

Premium Sex ve třech. Někdy o něm snil kdekdo z nás. Pojďme ovšem pohlédnout pravdě do očí. Pokud do své ložnice přizvete další...

Mohlo by vás zajímat