30. října 2014 6:08 Lidovky.cz > Byznys > Auto

Automobilka Honda prosperuje, čtvrtletní zisk stoupl

Honda Civic Tourer | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Honda Civic Tourer | foto: hondanews.eu

TOKIO Japonské automobilce Honda Motor stoupl čistý zisk za tři měsíce do září o skoro 18 procent. Společnost ale snížila svůj odhad zisku i prodeje za celý finanční rok a upozornila na obtíže, které má na domácím trhu v Japonsku.

Třetí největší japonský výrobce aut oznámil, že jeho zisk ve fiskálním druhém čtvrtletí od července do září činil 141,8 miliardy jenů (28,7 miliardy Kč). Tržby se zvýšily o čtyři procenta a mírně přesáhly tři biliony jenů, mimo jiné i díky slabému jenu.

Společnost zároveň uvedla, že za celý finanční rok do konce března 2015 očekává zisk ve výši 565 miliard jenů, tedy o zhruba šest procent méně, než byla původní prognóza. Vysvětlila to problémy s prodejem v Číně a v Japonsku, kde odbyt aut letos zasáhlo zvýšení prodejní daně. Honda také snížila odhad celoročního prodeje na 4,6 milionu vozů, o 4,3 procenta méně, než čekala původně. Vysvětila to rostoucí konkurencí na obou zmíněných trzích, ale také dopady, které bude mít svolávání aut do servisů kvůli možným opravám.

Honda se minulý týden omluvila za páté svolání hybridního auta Fit na domácím trhu, kvůli kterému si šéf firmy a několik dalších vedoucích představitelů snížili mzdy. Honda a jiní japonští výrobci vozů už v červnu oznámili, že svolávají do servisů miliony vozů po celém světě kvůli možným problémům s airbagy od dodavatele Takata.

ČTK, Lidovky.cz