Sobota 30. května 2020svátek má Ferdinand 6 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Auto

Budoucnost? Na světě je motor z umělé hmoty

Plastový motor | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Plastový motor | foto: ve spolupráci s Autoweb.cz

Umělé hmoty urazily obrovský kus cesty. A nyní se konečně podařilo sestrojit funkční motor z kompozitu. A hned dvoulitrový čtyřválec.

Po čtyřiceti letech usilovné práce se podařilo inženýrovi Matti Holzbergovi z Floridy vymyslet technologii výroby spalovacího motoru jen s pomocí kompozitů a plastů. Holzberg samozřejmě veškeré detaily tají, dokud nezíská všechny potřebné patenty a práva.

Ke konstrukci "plastového" bloku motoru použil speciálně upravená uhlíková vlákna, která po zesílení úspěšně odolají vysokým teplotám a tlakům, jemuž jsou spalovací motory vystaveny. První motor, který byl novou technologií vyroben a který skutečně funguje, vychází konstrukčně z populárního čtyřválce Ford Duratec o objemu 2,0 litru.

Více k tématu najdete na www.autoweb.cz


Matti Holzberg ho chce nabídnout závodním týmům. Samozřejmě si ho můžete koupit i vy, ale plastový motor je příliš drahý. Hlavní devizou motoru je ale poměrně přesná a jednoduchá výroba nevyžadující další úpravy a hlavně velmi nízká hmotnost. Samotný blok motoru je přibližně o 10 kilogramů lehčí než hliníkový protějšek. A litina by byla ještě mnohem těžší.

Cena je ale poměrně závratná, každý ušetřený kilogram stojí skoro 5000 dolarů, tedy asi 80 000 korun. Tím je technologie zatím limitována skutečně jen pro použití v závodech, a to ještě pouze u poměrně bohatých týmů. Spolehlivost motoru má být ale nadprůměrně vysoká a prý dochází i k nižšímu opotřebení než v případě hliníku a oceli.

Holtzberg chce nyní pracovat na speciálních vložkách válců, které jsou stále ještě hliníkové. A také chce rozšířit použití technologie výroby z bloku na další části motoru.

Ačkoli v současnosti trvá výroba jednoho bloku motoru přibližně dvě hodiny, je schopen v budoucnu vyrábět každých 5 minut jeden plastový blok motoru. Co myslíte? Bude mít některá automobilka o tuto technologii zájem?

Premium

Před Rusem s ricinem varoval českou kontrarozvědku anonym

Šéf BIS Michal Koudelka. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Byl to jeden z posledních letů z Ruska. Krátce nato se nebe nad Českem kvůli opatřením proti koronaviru uzavřelo. Psal...

Premium

Bubeník z Mandrage: Víťa sebral odvahu, kterou nikdo z nás nenašel a rozsekl to

Matyáš Vorda | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Na bicí hraje od svých devíti let. V deseti s kamarádem Víťou Starým založil kapelu Mandrage, která se za devatenáct...

Premium

Čas na změnu. Síťový zesilovač dnes nabídne více hudby než CD přehrávač

Streamovací receivery | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Poslech hudby prošel během posledních let revolucí. Většina hudby se poslouchá z předplacených internetových zdrojů....

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!