Sobota 31. října 2020svátek má Štěpánka 13 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Auto

Evropský automobilový trh čeká pomalé oživení

Futuristické koncepty automobilky Volkswagen | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Futuristické koncepty automobilky Volkswagen | foto: MAFRA: Michal Šafránek

FRANKFURT NAD MOHANEM Evropský automobilový trh již dosáhl svého dna a v příštích letech bude pomalu oživovat. Uvedla to dnes poradenská společnost PricewaterhouseCoopers (PwC). Předpověděla, že roční prodej aut v Evropě se do roku 2019 vyšplhá na 14,9 milionu vozů z letošních 12,1 milionu.

Ve Spojených státech by se měl prodej podle PwC ve stejném období zvýšit na 16,7 milionu z 15,4 milionu vozů. "Automobilové trhy v západních průmyslových státech jsou do značné míry nasycené," uvedl podle agentury DPA Felix Kuhnert, který má v PwC na starosti automobilový sektor.

Hlavním motorem světového automobilového trhu by tak měly být rozvíjející se země. V Číně se prodej aut podle PwC do roku 2019 vyšplhá na 27,7 milionu vozů z letošních 18,1 milionu. "Čínský trh tak bude v roce 2019 skoro tak velký jako trhy v USA a západní Evropě dohromady," upozornil Kuhnert.

Největší trh? Čína

Čína v roce 2009 díky silnému růstu prodeje vystřídala Spojené státy na pozici největšího automobilového trhu světa. Přední světové automobilky se snaží expanzí v Číně a na dalších rozvíjejících se trzích kompenzovat slabou poptávku ve vyspělých zemích.

Automobilový trh v Evropě se dostal pod silný tlak kvůli negativním dopadům dluhové krize na ekonomiku. Evropští spotřebitelé kvůli stoupající nezaměstnanosti omezili nákupy dražšího zboží, jako jsou právě automobily.

PSALI JSME:

Celkový prodej aut v Evropské unii se v letošním prvním pololetí podle údajů Evropského sdružení výrobců automobilů (ACEA) meziročně snížil o 6,6 procenta na 6,2 milionu vozů. Německý svaz automobilového průmyslu VDA ale tento měsíc uvedl, že v červenci evropský automobilový trh stoupl o téměř pět procent.

Šéf evropských aktivit druhé největší americké automobilky Ford Motor Stephen Odell tento týden předpověděl, že evropský automobilový trh se bude ze svého útlumu zotavovat nejméně pět let.

,

Neschopní ať zkrachují a pražská smetánka čte knihy, vzkazuje prezident

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Česká republika se potýká s rekordními nárůsty potvrzených případů koronaviru, vláda zavádí mimořádná opatření a...

Umírají lidé, kteří mohli žít, říká lékař a spoluautor výzvy Jiří Sagan

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jedním ze tří autorů výzvy k ­lidem, aby dodržovali hygienická opatření, a zároveň žádající některé lékaře, ať je...

Svou sportovní kariéru považuji za ztrátu času, hodnotí minulost Hlaváčová

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Držitelka světového rekordu v přeplavání kanálu La Manche pokořila řadu dalších met a získala spoustu významných...