Neděle 9. srpna 2020svátek má Roman 32 °C skoro jasno, občasné bouřky Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Auto

Francie skupuje akcie automobilky Renault za miliardu eur

Renault | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Renault | foto: Reuters

PAŘÍŽ Francouzská vláda utratí až 1,2 miliardy eur (32,8 miliardy Kč), aby zvýšila svůj podíl ve výrobci automobilů Renault a zachovala si svůj vliv v této společnosti. Vyplývá to z oznámení francouzského ministerstva financí. Mluvčí Renaultu se k věci odmítl vyjádřit.

Francouzský stát v úterý uzavřel dohodu o nákupu až 14 milionů akcií automobilky, tedy zhruba 4,73 procenta celkového kapitálu, za cenu dosahující až 1,23 miliardy eur. Nákupy činí prostřednictvím brokera, který již skoro 9,6 milionu akcií koupil. Zbylou část koupí za limitovanou cenu.

Před těmito nákupy vlastnil francouzský stát v Renaultu podíl 15 procent a 17,7 procenta hlasovacích práv. Transakcí se jeho podíl zvýší na 19,7 procenta a bude mít 23,2 procenta hlasovacích práv, sdělili podle agentury Bloomberg ministerští úředníci.

Od množství držených akcií se odvíjí hlasovací práva investorů. Třeba v USA nebo Británii mívá každá akcie zpravidla jeden hlas. Francie loni schválila zákon, který přiznává dvojnásobné hlasovací právo akcionářům, kteří mají zapsány akcie na jméno a drží je nejméně dva roky. Tento princip přiznává větší vliv vládě a dalším dlouhodobým investorům. Na výročních valných hromadách je ale možné tento systém změnit na princip jedna akcie-jeden hlas.

V Renaultu by se o návrhu podobné změny mohlo hlasovat 30. dubna. Vláda chce zajistit, že tento návrh neprojde. Po hlasování pak hodlá nově zakoupené akcie prodat. Úřady si rovněž zajistily opci, která je má ochránit před případnou ztrátou hodnoty akcií.

,

Neurolog: Alzheimera a parkinsona může ovlivnit strava. Opatrně s mléčnými výrobky

Ostravský neurolog David Školoudík | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jako jeden z mála na světě dokáže vyčíst z ultrazvukových snímků riziko Parkinsonovy, Alzheimerovy a dalších chorob....

Virus se mění pod rukama. Přírodní izoláty se tak nechovají, vysvětluje Peková

Molekulární bioložka a genetička Soňa Peková. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Do povědomí širší veřejnosti se molekulární bioložka a viroložka Soňa Peková z laboratoře Tilia dostala pro své neshody...

Vlci útočí. Rodina z Beskyd se bojí o dcery i o turisty

Smečka vlčích mláďat v Javorníkách (7. 8. 2019) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Klidný život rodiny žijící v beskydské obci Hrádek blízko Jablunkova, změnil útok vlků. „Sedmiletá dcera ráda chodí se...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!