Úterý 2. června 2020svátek má Jarmil 19 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Auto

Globální autoprůmysl nečeká nic moc dobrého. Prodeje vozů zřejmě neporostou

Výroba Škody Octavia v továrně Škoda Auto v Mladé Boleslavi. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Výroba Škody Octavia v továrně Škoda Auto v Mladé Boleslavi. | foto:  Tomáš Krist, MAFRA

PRAHA Zatímco český autoprůmysl loni dosáhl prodejního rekordu, zbytek světa na tom zase tak dobře není. Významné evropské trhy klesají, v lepším případě jen stagnují. A výrazně se zadrhává i motor globálního autoprůmyslu – Čína.

Globální trh s automobily dostal po novém roce slušný políček. Vyšla totiž statistika o prodejích automobilů v Číně. Pro leckoho by číslo 22,7 milionu bylo slušný výsledek, ne tak pro zemi středu. Je to totiž o šest procent méně než rok předtím.

„Je třeba to vnímat v kontextu prvního propadu po dvaceti letech nepřetržitého růstu, někdy velmi rychlého,“ podotýká k tomu Petr Knap, vedoucí partner společnosti EY pro automobilový sektor.

Zároveň dodává, že i když Čína propadla, ani další velké trhy na tom nebyly nijak skvěle. „Amerika a Evropská unie loni meziročně rostly zcela minimálně, v desetinách procenta,“ dodává Knap.

Odborníci se shodují, že za čínským meziročním poklesem stojí částečné utahování opasků i kvůli omezování poskytování úvěrů. A svoji roli hraje – byť hodně rétorická – obchodní válka mezi USA a Čínou. Navíc Čína je velmi perspektivní i rychle se rozvíjející trh se sdílenou dopravou, což také u řady lidí uspokojuje potřebu vlastního auta.

Další růsty spíše nebudou

„Celkově se v prognózách o vývoji globálního automobilového trhu v dalších letech předpokládají přinejlepším velmi malé růsty, ale globálně by nemělo jít o propad,“ domnívá se Petr Knap.

Pokud některé trhy zaznamenají propad, půjde o dílčí záležitost. „Třeba Spojené království v souvislosti s nejistotou kolem brexitu se může připravovat na další pokles. Už jen když se podíváme na srovnání roku 2018 s předchozím rokem, Britové zaznamenali propad o sedm procent,“ tvrdí vedoucí partner EY. Kromě Británie například propadl i dánský a italský trh.

Banner peak.cz.
Premium

Před Rusem s ricinem varoval českou kontrarozvědku anonym

Šéf BIS Michal Koudelka. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Byl to jeden z posledních letů z Ruska. Krátce nato se nebe nad Českem kvůli opatřením proti koronaviru uzavřelo. Psal...

Premium

Bubeník z Mandrage: Víťa sebral odvahu, kterou nikdo z nás nenašel a rozsekl to

Matyáš Vorda | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Na bicí hraje od svých devíti let. V deseti s kamarádem Víťou Starým založil kapelu Mandrage, která se za devatenáct...

Premium

Čas na změnu. Síťový zesilovač dnes nabídne více hudby než CD přehrávač

Streamovací receivery | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Poslech hudby prošel během posledních let revolucí. Většina hudby se poslouchá z předplacených internetových zdrojů....

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!