9. září 2014 6:45 Lidovky.cz > Byznys > Auto

Nohy z pedálů. Řízení převezme robot, slibuje GM kupcům budoucích vozů

Generální ředitel největší americké automobilky General Motors Dan Akerson si loni vydělal celkem 11,1 milionu dolarů (asi 220 milionů korun). | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Generální ředitel největší americké automobilky General Motors Dan Akerson si loni vydělal celkem 11,1 milionu dolarů (asi 220 milionů korun). | foto: Reuters

DETROIT Americká společnost General Motors začne během dvou let prodávat automobily, které budou v určitých případech schopny převzít řízení. Zákazníkům ale také nabídne auta, která dokážou komunikovat s jinými vozy. Tato technologie má pomoci předcházet nehodám a posilovat plynulost dopravního provozu.

Největší americká automobilka začne v roce 2016 prodávat verzi modelu Cadillac CTS vybavenou systémem pro komunikaci s jinými vozy. Ty však budou muset být vybaveny podobnou technologií, pokud má vše fungovat. Automobily si budou schopny vyměňovat například údaje o poloze a rychlosti jízdy, informovali představitelé podniku.

ČTĚTE TAKÉ:

Firma v roce 2016 nabídne také blíže nespecifikovaný model značky Cadillac se systémem označovaným jako Super Cruise. Ten pomocí kamer a senzorů dokáže automaticky udržovat vůz v jízdním pruhu a zachovávat bezpečnou vzdálenost od ostatních vozidel. V případě potřeby systém auto bez asistence řidiče zcela zastaví. Dokáže rovněž automaticky zastavovat a rozjíždět vůz v dopravní zácpě.

"Můžete si dát přestávku od volantu a pedálů a nechat to na autu," cituje agentura AP generální ředitelku GM Mary Barraovou. Automobilka nicméně předpokládá, že řidič ani v automatickém režimu nepřestane sledovat silniční provoz. Vyvíjí proto technologii, která má zajistit, aby řidič stále udržoval pozornost.

Lidovky.cz, ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!